Lääne prefekt: Kuidas teha nii, et laste elu oleks parem?

, Lääne prefekt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lääne prefekt Kaido Kõplas.
Lääne prefekt Kaido Kõplas. Foto: Lääne prefektuur

Laste emotsionaalne intelligentsus kujuneb väga suures osas välja õrnas eas ja areneb kuni täiskasvanuks saamiseni. Emotsionaalse intelligentsuse areng mõjutab oluliselt seda, milliseid valikuid lapsed omapäi teevad.

Lihtsustatult võib öelda: kui laps kasvab armastavas ja hoolivas kodus, saab piisavalt tähelepanu ja tagasisidet oma tegemistele, valmistab see teda paremini ette nendeks valikuteks, mis ta ees seisavad. Muuseas ka siis, kui tekib küsimus, kas minna kaasa sõprade ohtliku uitmõttega, läita esimene sigaret või tarvitada narkootikume.

Kuhugi kuuluda, kellelegi meeldida ja saada positiivset hinnangut oma tegevusele on inimlik vajadus, mis juhib meid kõiki. Küsimus on selles, kelle noor inimene valib oma majakaks, kelle järgi valikuid seab, kellele ta meeldida tahab ja kas ta mõistab enda ümber olevaid inimesi või nende tegevusi õigesti. Millise seltskonna ta üldse enda ümber valib?

Oma tööst näeme, kuidas hoolivuse ja armastuse puudujääk kodudes tõukab noori tegema valikuid, mis pole neile pikemas perspektiivis kasulikud. Need valikud ei muuda elu õnnelikumaks, tervislikumaks ega paremaks. Politseinike jaoks on emotsionaalselt kõige raskem see, et nii mõnelgi juhul teatakse täpselt, mida oleks saanud kasvatustöös teha teisiti ja millest probleemid on tingitud. Kuidas on olukord kujunenud täpselt selliseks, nagu ta on?

Näeme seda iga päev ja teame, et paljudes olukordades ei ole lapsed ise süüdi. Laste arengu suunamisel on vanemate roll kriitilise tähtsusega ja seda tööd ei saa keegi teine ära teha. Vanemate ja targematena saab suunata laste arengut moel, mis ei eelda vaid valusatest kogemustest õppimist.

Lapse kasvatamine on vastutus, mis ei lõpe esimeste sammude tegemise, koolitee alustamise või gümnaasiumi lõpuga. Laps ei vaja ainult nutiseadmeid, vaid ka õpetust selle kohta, millist mõju avaldab liigne tarbitud virtuaalne reaalsus tema arengule. Kõike tuleb selgitada lihtsate, lapsele arusaadavate sõnadega. Samal ajal peab oskama lapsele selgitada, miks on normaalne olla teistest erinev ja mitte järgida kõiki "trende", mida sõpruskond või sotsiaalmeedia dikteerib. Mis kõige tähtsam – lapsi peab armastama. Kogu südamest ja siiralt. Ainult nii on võimalik tagada, et meie laste elu praegu ja tulevikus on õnnelik, tervislik ja hea.

Head lastekaitsepäeva!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles