N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sügisel võib Pärnus uus taksode hinnasõda alata

Teet Roosaar
, reporter
Sügisel võib Pärnus uus taksode hinnasõda alata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Go Takso Pärnu esindaja Iti Sipelgas peab peamiseks konkurendiks Facebooki gruppi “Kained juhid Pärnus”, kus raha eest küüti pakutakse.
Go Takso Pärnu esindaja Iti Sipelgas peab peamiseks konkurendiks Facebooki gruppi “Kained juhid Pärnus”, kus raha eest küüti pakutakse. Foto: Urmas Luik

Kuigi suvises Pärnus pakub fikseeritud hinnaga sõitu ainult Bristol Takso ja kliente jätkub kõigile, võib sügisel taksofirmade vahel uus hinnasõda alata.

Pärnu taksondus on hooajaline. Aasta alguses langetasid E-Takso ja Bristol Takso tellitavate taksode linna piires peatusteta sõidu hinna 2,60 euroni, veebruaris oli Pärnu Takso valmis veel 20 sendi võrra odavamalt sõitma. Kevadest jäi ainsana fikseeritud hinnaga sõtma Bristol Takso (hind 3,50), kes teeb seda praeguseni.

Ülejäänud hakkasid taas kasutama sõidualustustasu ja kilomeetrihinna süsteemi, mis sõltub osa firmadel veel sellest, kas takso tellitakse või minnakse masinasse peatusest. See on kliendile ebamugavam, sest ta peab arvutama, paljud küsivadki enne taksosse istumist ligikaudset hinda.

Bristol Takso juht Rauno Lääne ütles, et fikseeritud hind kehtib niikaua, kuni taksojuhid on nõus kliente sellise hinnaga teenindama. Ka Weekend Festivali ajal, mil teiste linnade taksojuhid Pärnusse kliente püüdma tulevad.

“Arvan, et Weekendi ajal tuleb siia sada või enam võõrast taksojuhti,” lausus Lääne.

Bristol Takso tellimussõitude arv on sel suvel võrreldes eelmise suvega kolmandiku võrra kasvanud. Ettevõtte sõitudest moodustavad Lääne andmetel 66 protsenti tellijad, ülejäänud on pealeistujad.

“Kliente on juurde tulnud. Ei tea, kas seoses suvega või Soomes töötavate eestlastega, kes Pärnus puhkavad. Tänavalt takso võttes kehtib ikka tavatariif ja kui takso tellinud klient vahepeal veinipoest või pangaautomaadi juurest läbi tahab minna, siis samuti,” kõneles Lääne.

Talvine hinnasõda kasvatas klientide arvu, kuid mõjus taksojuhtide sissetulekule laastavalt. Ühe Pärnu taksofirma juhi sõnul loobus vähemalt paarkümmend pärnakat taksojuhi ameti pidamisest.

“Päris kahjumisse ei jäänud, aga tööd tuli rohkem teha. Võrreldes eelmiste talvedega oli sõitjaid kolm korda rohkem. Inimesed, kes haiglasse sõitsid, olid väga tänulikud. Lapsi saadeti kooli, raha näpus,” rääkis E-Takso juht Endel Hiis.

Poolesaja taksoga E-Takso on Pärnu suurim taksofirma, kes reklaamib end praegu sellega, et neilt saab takso kõige kiiremini. “Tavaliselt kulub kohalejõudmiseks kolm kuni viis minutit,” kinnitas Hiis.

Ükski Pärnu taksofirma juht ei öelnud, et nemad just sügisel hinnasõja algatavad, kuid konkurente jälgitakse hoolikalt. “Sügisel võib hinnasõda uuesti tulla. Teeme nii, nagu taksojuhid otsustavad,” ütles Hiis.

“Eks me peame sügiseks valmis olema, siis hinnasõda ilmselt jätkub,” rääkis Go Takso Pärnu esindaja Iti Sipelgas. Tema arvates võib hinnasõja algatada suurima taksode arvuga E-Takso, samas võib see ka mõni väiksem taksofirma olla.

Konkurents Pärnu ja Tallinna vahelises bussiliikluses näitab, et firmad eristavad selgemalt kliendirühmi. Osal on trumbiks hind, osal mugavus, osa üritab vanade busside ja kõrge piletihinnaga jätkata. Taksofirmadest ei taha keegi keset suve tunnistada, et nende klient on vanamammi, kes tahab vähese raha eest haiglasse sõita.

Go Takso ja Elektritakso hinnad on teistega võrreldes pigem kõrgemad ja nad üritavad rõhuda kvaliteedile. Sipelga jutu järgi antakse igale kliendile pudel Värska vett, üle poole sõitjatest kasutab 20protsendilist allahindlust võimaldavat kliendikaarti.

Üks naine, kes taksoga sageli sõidab, kuid oma nime avalikustada ei soovinud, iseloomustas E-Takso juhte keskmisest vanemate meesterahvastena, kes tunnevad Pärnut. Elektritakso noorematele juhtidele tulevat mõnikord teed juhatada, ent nad on meeldivad ja suhtlemisaltid.

Naine eelistab praegu Bristol Taksot, sest neil on fikseeritud hind, kuid leiab, et kolme-neljakilomeetrisi otsi sõites pole väga vahet, milline firma valida. Hinnavahe on sentides, mitte nagu Tallinnas, kus ühele taksofirmale tuleb maksta seitse ja teisele 14 eurot.

“Suvel on kõigil teenimisaeg. Kliente jätkub, oleme rahul,” vastas Pärnu Takso juhataja Edgar Põldme vastuseks küsimusele, kas nemad ei taha fikseeritud hinda kasutada. Hea teenimisaeg kestab jaanipäevast augusti keskpaigani, siis algab Soomes lastel kool ja osa turiste lahkub.

Suvisel fikseeritud hinnal ei näinud mõtet ka teised Pärnu taksofirmade juhid peale Bristol Takso. “Siis ei saa üldse raha. Suvel kogutakse, talv veedetakse seda kasutades,” ütles Lahe Takso juht Martin Liedemann.

Liedemanni hinnangul on sel suvel varasematega võrreldes vähem turiste. Kolmandik nende klientidest on praegu kohalikud, ülejäänud turistid.

Piraattaksosid pole taksofirmade juhid Pärnus märganud. Pigem teeb neile muret 4509-liikmeline suletud Facebooki grupp “Kained juhid Pärnus”, kus raha eest küüti pakutakse.

Lääne arvates võiks linnavalitsus määrata suvise ja talvise Pärnu jaoks kindla taksode arvu, mis linnas taksoteenust osutavad. Tema jutu järgi oli linnas vanasti sadakond taksojuhti, kuid pärast 2009. aasta majanduskriisi hakkas töötukassa töötuid taksojuhi kursustele saatma ja roolikeerajaks sattus igasuguseid inimesi.

Eesti majanduspoliitikat arvestades on taksode arvu piiramine vähetõenäoline. Pigem algab sügisel hinnasõda, mis kõigi sissetulekuid kahandab ja tugevamad välja sõelub.

Taksohinnad Pärnus

E-Takso – sõidu alustamine 2,30, kilomeetrihind 0,77. Tellides või peatustest võtmisel vahet pole.

Bristol Takso – tellides Pärnu piires otse sihtkohta 3,50. Peatusest sõidualustustasu 2,20 ja 0,77 kilomeeter.

Pärnu Takso – tellides sõidualustustasu 2,00, kilomeeter 0,80. Peatusest sõidualustustasu 2,50, kilomeeter 0,90.

Elektritakso – sõidualustustasu 2,60, kilomeeter 0,60. Tellides või peatustest võtmisel vahet pole.

Go Takso – sõidualustustasu 2,65, kilomeeter 0,88. Tellides või peatustest võtmisel vahet pole.

Lahe Takso – tellides sõidualustustasu 2,20, kilomeeter 0,70. Peatustest sõidualustustasu 2,80, kilomeeter 1,00.

Andmed: Pärnu taksofirmad

Tagasi üles