Pärnus on legende kaotatud, taas leitud ja uusi loodud

Kuninga hobuse kabjaraud Rüütli 23 maja katusel tuletas meelde, et vanad lõbusad linnalegendid hakkavad Pärnus ununema. FOTO: Mailiis Ollino

Üks kaotatud legende Pärnus seisab Mohri maja (Rüütli 23) paraadukse kohal metallvarda otsas katusel. See on kabjaraud, mis olla valla pääsenud, kui Rootsi kuningas Karl XII läbi Pärnu ratsutas.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Karl väisas Pärnut põhjasõja ajal 1700. aastal, kui ta Narva alla venelaste vastu sõdima tõtates randus laevaga siinses sadamas.

Kõrget külalist kandnud ratsu kabjaraud jäänud vedelema sillutisele uue turu juures otse kaupmees Mohri maha ees, kust see üles korjati ja kalli meenena maja seinale kinnitati. Hilisemate ümberehituste käigus rändas kabjaraud maja katusele metallvarda ­otsa, andes põhjust turistidele giidide näpunäite peale Rüütli tänaval pea kuklasse ajada.

Aga põgusast küsitlusest 20–30aastaste pärnakate hulgas selgus, et seda lõbusat kuninga hobuseraua lugu kodulinnas enam ei teatagi. Võib-olla see­pärast, et olla kindlaks tehtud: ­nimetatud kabjaraud pärineb 19. sajandist ja on ersats. Ometi ei muuda see olematuks lõbusat lugu siin kuningat kandnud ja oma kabjaraua kaotanud hobusest, kelle sepis-sussi on 318 aastat reliikviana alles hoitud.

15.12.2018 19.12.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto