Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
parnu
“Hinge lend” kajastab Koidulauliku hinge kojujõudmist Hingedepäevast on Koidula muuseumi ajutiste näituste saalis avatud väljapanek “Hinge lend”, mis Pärnu muu­seumi kogus leiduva abil kajastab Lydia Koidula hinge lendu ja jõudmist Kroonlinnast Eesti mulda 75 aastat tagasi. Näiteks on säilinud hiigelsuur ruuge pärjalint Koidula sünnipaiga Vändra elanikelt, punasest atlasskangast pärjalint teaduste akadeemialt ja väidetavalt isegi kuivanud ja nüüdseks süsimusta värvuse omandanud pärjalehed, vähemasti hoitakse neid sellise legendiga Pärnu muuseumis arvel.
Kihnu elutöö preemia pälvinud laevakapten sai endale Orkaani-Pauli hüüdnime Kihnlastele Allika Paul, passi järgi Paul Sepp, vaatab mõtlikul ­pilgul õlimaali, millel purjelaev liugleb läbi lainete, ning raami allnurgas mustvalget pisikest fotot. Sellel väiksel fotol on Pauli vanaisa Gustav Köster, kes naise Madli ja lastega ning punaste eest põgenevate mandriinimestega jõudis 1944. aasta sügisel Kihnust oma purjelaevaga Neptun kenasti Rootsi randa lootuses kuu-paari pärast naasta. Pauli isa oli parajasti Ruhnus, kuulis oma vanemate minekust, arvas, et tema naine lastega läks kaasa ning alustas väikese kalapaadiga teekonda läände.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
20 aastat pärast metanoolitragöödiatki tuleb igal aastal ette mürgistusi (1) Täna 20 aastat tagasi kell viis hommikul leiti Liiva tänava ühiselamust surnukeha. Kell 10 teatatati surnust Iklas, kell 14 Suur-Jõe tänaval. Kella 16.30ks saab Pärnu haigla intensiivraviosakonnas selgeks, et Pärnumaad on tabanud salaviinaga seotud mürgistuste laine. Päeva jooksul jõuab haiglasse 41 üliraskes seisundis metanooliohvrit, keda elustatakse verre etanooli lisamisega. Kümme inimest jätab päeva jooksul eluga hüvasti.
Olaf Esna pajatab ⟩ Pärnumaa ministrid: Aleksandri kooli poisid Rebane, Teetsov ja Annusson Hans Rebane – minister ja saadik Eesti riigi ministri ja saadikuna tuntud Hans Rebane sündis Pärnumaal Vana-Kariste vallas praegu kuulsa Ärma talu peremehe pojana 23. veebruaril 1882. aastal. Ta õppis Halliste kihelkonnakoolis ja Pärnu Aleksandri gümnaasiumis. Edasi Tartu ülikooli arstiteaduskonnas, kuid ei lõpetanud seda. Ta astus hoopis Berliini poliitiliste teaduste ülikooli. Sealgi kuulas loenguid ühe semestri.
Olaf Esna pajatab ⟩ Jaan Hünerson – minister seitsmes kabinetis Jaan Hünerson oli sündinud toonasel Pärnumaal Karksi vallas Viira metsa­vahitalu peremehe pojana 4. veebruaril 1882. aastal. Kooliteed alustas Kukase külakoolis 1894. aastal, seejärel õppis Karksi kihelkonnakoolis. Tartu reaalkooli lõpetas ta 1903. aastal. Kuuelapselise pere isa pidi pin­gutama, et poega koolitada. Seejärel oli Hünerson vabatahtli­kuna sõjaväes. Sealt vabanes ta taga­varaväe lipnikuna.
Olaf Esna pajatab ⟩ Pärnumaa ministrid: Sauga valla taluperedes sündinud Ants Oidermaa ja Johan Holberg Ajalehe peatoimetajast propagandaministriks tõusnud Ants Oidermaa oli sündinud Sauga vallas Liivi külas põllumehe pojana 1891. aastal. Ta õppis Pärnu Aleksandri gümnaasiumis ja lõpetas selle 1912. aastal. Koolipõlves võttis osa põrandaaluse salaseltsi Taim tegevusest ja mängis kooliorkestris, kus talle kui turjakale poisile usaldati kontrabass. Seejärel õppis noormees Peterburi ülikooli ajaloo-keeleteaduskonnas vanu keeli, osaledes ka Peterburi Eesti üliõpilaste seltsi tegevuses.
Tagasi üles
Back