Võnnu (Cesise) linn langes Landeswehri sõjas Eesti rahvaväe kätte 23. juunil 1919 ja 1934. aastast tähistatakse seda võidupühana. Suuresti panustasid selle võidu saavutamisse Pärnu ja Pärnumaa meestest formeeritud 6. ja 9. jalaväepolk. 1. juuliks jõudsid meie väed Riia alla. Nüüd sekkusid Antandi esindajad ja nende initsiatiivil algasid rahuläbirääkimised ning vaherahu allkirjastati 3. juulil.
Tellijale
Kuidas Pärnu 9. polgu vastu võttis
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Meie 6. polk hakkas valmistuma Riiga paraadile minekuks. Mehed said selga uued Inglise mundrid. Meestel tekitas tusameelt, et esimesena marssis Riiga Põhja-Läti vägi ja need külvati lilledega üle, justkui oleksid lätlased olnud need õiged võitjad ja eestlased vaid kõrvaltegelased. 6. polgus valiti välja esinduspataljon ja sellele tehti riviharjutusi. Ülejäänud mehed mõnulesid põõsaste varjus ja viskasid nalja. Neile tundus see koomilisena, et vanu lahingumehi õpetatakse käima muusika saatel taktsammu.