:format(webp)/nginx/o/2021/01/20/13586004t1h5304.jpg)
Võimuvõnked valitsuses ei näi Pärnu juhtimist kuidagi mõjutavat ja volikogu ekrelasest asemehe Helle Kullerkupu umbusaldamine homsel linnavolikogu istungil tõotab liiva joosta.
Opositsiooni liikmed algatasid EKRE Pärnumaa piirkonna esimehe Kullerkupu umbusaldamise tema eelmise kuu sõnavõtu tõttu sotsiaalmeedias, kui ta ründas Saarde vallas Kilingi-Nõmme vabadussõja ausamba juures toimunud Euroopa Liidu lipu heiskamist, mis 15 umbusaldusavaldusele allkirja andnud rahvasaadiku hinnangul on sulaselge linnavolikogu maine kahjustamine.
“Häbi teil olgu, Saarde valla valitsejad: kas vabadussõdalased andsid oma elu Euroopa föderatsiooni eest? Isegi lipu seadus ei ole teile püha. Maha võtta kohe see võõras orjastav lipp!” kritiseeris Kullerkupp oma Facebooki lehel Euroopa Komisjoni Eesti esinduselt Saarde vallale kingitud lipu heiskamise puhul korraldatud tseremooniat, mille käigus tõmmati Saarde vallakeskuses Eesti lipu kõrval masti sinine täheplagu.
Üks mäng on suur malemäng ja järgmine on kohapealne väike kabetamine.
Helle Kullerkupp
Kullerkupu jutu järgi on tema umbusaldajad käinud lauale otsitud süüdistuse: umbusaldamise põhjuseks võinuks tuua ükskõik mille, aga mitte Facebookist nopitud lausejupi. “See on väga otsitud põhjus,” leidis ta.
Volikogu aseesimees tunnistas, et nüüd, kuu aega hiljem, ta sellise sõnastusega postitust ei teeks.
“Täna ma seda postitust samamoodi ei kirjutaks, sest emotsioonid on iga kord erinevad, aga jään endale kindlaks, et lipuseadus sellist asja ette ei näe ja vabadussõja ausammas ei ole see koht, kuhu lippu üles tõmmata,” ütles Kullerkupp. “Vabadusvõitlejad on oma elu andnud Eesti Vabariigi eest ja siin ei ole Euroopa Liiduga mingit pistmist. Lipp on võimu sümbol, kindla süsteemi sümbol ja Euroopa Liidu lipp sinna ei sobi. Oma kodus võib igaüks jaanipäeval või jõulupühadeks selle üles tõmmata, aga mitte vabadussõja mälestussamba juures.”
Eelmisel nädalal riigi valitsuskoalitsiooni lagunemise järel on Kullerkupp pildunud vürtsikaid märkusi ka Keskerakonna suhtes, mille esindajatega on EKRE Pärnus ühises võimuliidus.
Vene valija ja klassikalise kesktee valijad saavad uut koduparteid otsida.
Helle Kullerkupp
“See korruptiivne tädi, kes jäi lihtlabase riigivara varastamisega vahele, peaks mööda seinaääri käima ja süüdimõistmist ootama, laiutab igal telekananil ja esineb, kui oleks ise valitsuse moodustamise ettepaneku saanud. Vastik ja piinlik vaadata,” seisab selle nädala alguses avaldatud postituses.
Mõnetunnise vahega avaldatud kirjatükkides kirjutas Kullerkupp veel: “Riigiraha virutaja ja kuritarvitaja kriminaaluurimise all olev Reps on jälle minister ja EKRE minister Kuusik on kaks aastat uurimise all kriminaalasjas, millel puudub kannatanu” ja “Vene valija ja klassikalise kesktee valijad saavad uut koduparteid otsida. Ega palju valikuid olegi: EKRE on veel ainuke, kes Eesti iseseisvust, kristlikku õhtumaade kultuuri ja keelt kalliks peab ja selle eest seisab. Ülejäänutel on juudaseeklite eest “kõik müügiks!”.
Keskerakonna kohta kirjutatud arvamusavaldused ei tekita volikogu aseesimehe jutu järgi kohaliku poliitikas pingeid.
“Meil on Keskerakonnaga siin jutud ilusasti selgeks räägitud ja teineteisele truudust kinnitatud,” väitis Kullerkupp, märkides, et kohalikud ja üleriigilised võimumängud on täiesti eri ooperist.
“Üks mäng on suur malemäng ja järgmine on kohapealne väike kabetamine,” lausus Kullerkupp.
Kohalikku võimu Kullerkupu väljaütlemised ei mõjuta.
Marko Šorin
Keskerakonna Pärnumaa piirkonna esimehe kohusetäitja Marko Šorin kinnitas, et kohalikud keskerakondlased ei võta koalitsioonikaaslase värvikaid arvamusavaldusi südamesse.
“Siinsel poliitilisel maastikul valitseb arusaam, et riigi ja kohalikke asju ei tohi siduda,” teatas ta. Tõdedes, et mujalgi on omavalitsusi, kus Toompeal koalitsioonis olevad poliitilised liikumised on kohalikul tasandil opositsioonis ja vastupidi ning võtavad üksteise kohta kohati teravalt sõna.
“Kohalikku võimu Kullerkupu väljaütlemised ei mõjuta. Arvestades, et Keskerakond ja EKRE on ühest valitsusest välja tulnud, on mõistetav, et tema emotsioonid on läinud reljeefseks, aga oleme täiskasvanud inimesed ja kõige peale solvuda ei tasu,” lausus Šorin.
Me ei piira koalitsioonipartnerite sõnakasutust.
Romek Kosenkranius
Seda, et valimisliidu Pärnu Ühendab, Keskerakonna ja EKRE võimuliit seisab umbusaldamisel Kullerkupu selja taha, kinnitas ka siinse koalitsiooninõukogu juht Romek Kosenkranius.
“Koalitsiooninõukogus kujundab iga fraktsioon oma seisukoha eraldi. Meie seisukoht on, et umbusalduseks põhjust ei ole,” lausus Kosenkranius. ”Inimesed ikka avaldavad arvamust. Eesti on vaba riik ja kõigil on võimalik oma arvamust avaldada. Need arvamused ei pruugi ühtida. Arvamuste paljusus ehk pluralism on demokraatia osa.”
Linnapea väitel ei hakata võimukoalitsioonis arvamusvabadust piirama või kellelegi ette kirjutama, mida öelda tohib. “Me ei piira koalitsioonipartnerite sõnakasutust. Selles mõttes me kellelegi sõnu peale ei loe, et ära nii- või naamoodi ütle. Igaühel peab endal nii palju poliitilist tarkust olema, et otsustada, mida öelda,” seletas meer.
Kosenkranius kinnitas, et Pärnu võimukoalitsioon on ühtne ja Kullerkupu umbusaldamisel sellesse mõrasid ei teki.
Kasulik on jätkuvalt hoida Keskerakonna ja valimisliidu sabad kõvasti sõlmes, võtku kas või pisara silma.
Andres Metsoja
Pärnu linnavolikogu Isamaa fraktsiooni liikme Andres Metsoja sõnutsi loodavad umbusaldamise algatanud opositsiooni esindajad, et Kullerkupp võtab vastutuse ja astub aseesimehe kohalt tagasi.
“Pärnu linna juhtimises on juba pikemat aega valitsenud segadus, saamatus ja läbipaistmatus. Loomulikult oleks võimuvahetus Pärnule kasulik. Paraku peame aga arutama, mis on kasulik Keskerakonnale. Kasulik on jätkuvalt hoida Keskerakonna ja valimisliidu sabad kõvasti sõlmes, võtku kas või pisara silma,” ütles Metsoja.