Anne jõuab väidetava pärandi kättesaamiseks mõne ülekandegi teha, kuid ta lapsed saavad aegsasti jaole ja suurt kahju ei sünni.
Praegu on Annel võlgu tagasi maksta veel viis aastat. “Kui ma täidan kohtu pandud kohustusi korralikult, lõpetatakse võib-olla kolme aasta pärast see pankrot,” toob ta trööstituna näivast olukorrast esile positiivse. “Siis saan jälle puhtalt lehelt alustada.”
Miks inimesed lõksu langevad?
USA IT-ettevõtja Cristopher Hadnagy ootab Amazonist tellitud kaupa. E-poest tuleb äkki meilitsi teade, et makse ei läinud läbi. Ta klikib meilis antud lingil. Hakanud sinna juba oma kasutajanime ja paroole sisestama, märkab ta, et kasutajatunnus ei ilmu salvestatuna lahtrisse. Alles nüüd süveneb ta aadressi ja taipab, et tegemist libalehega.
Hadnagy on kirjutanud mitu raamatut sotsiaalsest sahkerdamisest (ingl k social engineering) ehk meetodist, mille käigus kasutatakse infole või ressurssidele, näiteks IT-süsteemidele omavolilise ligipääsu saamiseks eri inimestega manipuleerimise tehnikaid. Ta on valdkonna ekspert, kes õpetab teisi, kuidas niisuguste rünnakute eest hoiduda.
“Kui mina langen lõksu, võib sinna igaüks langeda,” on Hadnagy pärast endaga juhtunut öelnud.
“Olin loll,” tõdeb mitu selle ajakirjandusliku uurimuse allikat, kui endaga juhtunust räägib. Hadnagy sõnutsi on väide, et sotsiaalse sahkerdamise ohvriks langemiseks peab olema rumal, lausvale.
Hadnagy on oma koolitustel selgitanud, et mainitud e-kiri, milles olnud lingil ta klikkis, tabas teda õigel hetkel. See oli õigel teemal ja klappis konkreetse olukorraga. See pani ta pikemalt mõtlemata tegutsema.
Eri teadusuuringute järgi vallandab emotsionaalne sisu meie ajust teatud kemikaalid, mis teevad “jah”-ütlemise lihtsamaks. Näiteks: kui laps vaatab vanemale armsa näoga otsa ja palub luba vaadata veel üks multikas või süüa veel üks komm, on üsna tõenäoliselt tung talle jaatavalt vastata suurem. Emotsioonidega on seotud ajuosa amügdala ehk mandeltuum, mis suudab mõjutada psühholoogilisi ja füüsilisi protsesse, enne kui aju jõuab nii-öelda tööle hakata. Kui tugevad tunded on esile tunginud, ei toimi aju loogilise mõtlemise osa.
Ründajad teavad, et meie teod on seotud emotsioonidega. Selle peale nad mängivadki, luues iga võimaliku inimese profiiliga vastavaid pakkumisi. Kui kelm on pälvinud ohvri tunnete abil tema tähelepanu, asub ta ehitama usaldust ja hoiab inimest eri taktikate abil haardes seni, kuni temalt on oluline info või raha kätte saadud.
Mis selle vastu aitab? Ootamine! Ärge tegutsege kohe, esimese tunde ajel! Laske emotsioonil lahtuda. Lühike paus annab ajule võimaluse lülituda tagasi kriitilisele mõtlemisele ja see aitab teha otsuse läbimõeldult.