Koroonakriisist väljus Eesti majandus heas vormis, energiakriisis oleme aga Euroopa Liidu punane latern.
/nginx/o/2022/12/04/15001942t1ha4e3.jpg)
Andrei Korobeinik
Enne kui süüdistada Jüri Ratast inflatsioonis, tasub mõelda väga lihtsa küsimuse peale: miks oli Eesti inflatsioon Euroopa Liidu keskmisest hoopis madalam, kui Keskerakond valitsuses oli? Sellepärast, et riik toetas ettevõtjaid, seda ka juhtudel, kui Reformierakond oli tuliselt vastu. Energiatoetuste arutelu suuresti lõhkuski eelmise koalitsiooni ja nüüd sai Reformierakond lõpuks oma tahtmise: suurtele Eesti tööandjatele on toetusi eraldatud ümmargused null eurot.
Koroonakriisist väljus Eesti majandus heas vormis, energiakriisis oleme aga ELi punane latern. Selles pole midagi üllatavat. Kui ettevõtjad jäävad toetustest ilma, kajastuvad kõrgemad energiakandjate hinnad paratamatult toodete ja teenuste müügihindades. Sellega kaasnev rekordiline inflatsioon on vaid suurema kriisi eelmäng.
Ülejäänud ELi riigid toetavad kohalikke ärisid, Eesti tehased aga lähevad järjest kinni, kuna kallimat toodangut ei ole enam välismaal lihtne müüa. Suurte tööandjate kokkuvarisemine nõrgendab Eesti majandust, tõstab töötuse määra ja viib eelarvest sadu miljoneid eurosid inimeste toetusteks. Selmet aidata raskel ajal ettevõtjaid, hakkab Eesti riik ülal pidama kümneid tuhandeid töötuid.
Peale surmahoobi erasektorile külmutas Reformierakond riigi projekte. Prügikasti lendasid Haapsalu raudtee ja Tallinna haigla, maakondlikud jalgpallihallid ja Tallinna–Pärnu–Ikla maantee. Kinnisvarabuumi ajal on ehitajatel käed-jalad tööd täis, aga kätte jõudnud majanduslanguse ajal vaatavad ehitusfirmad ikka riigitellimuste poole. Praegu näevad nad valitsuses inimesi, kes tahavad inflatsiooniga võidelda, jagades raha rikkamatele, kriisis firmadele vastavad aga Venemaa ekspresidendi Medvedevi sõnadega: “Raha pole, kuid pidage vastu.”
Oma artiklis nimetab Annely Akkermann inflatsiooni sõjamaksuks. Kuid ärme unusta, et Eesti inflatsioon ületab ELi keskmise kaks korda. Kui see on “maks”, siis on sel maksul kaks osa. Ühe on põhjustanud Venemaa režiim, kes ründas Ukrainat ja alustas energiakandjate hindadega manipuleerimist juba mitu kuud enne sõda. Teise poole maksame aga Eesti valitsuse ebakompetentsuse eest. Konkurentsivõitluses oleme kaotanud teistele Euroopa riikidele palju aega ja iga järgmine kuu pidurdab meie majanduse arengut veel. Rumalad majanduspoliitilised otsused lähevad meile kõigile väga kalliks maksma.