Paanikaks polnud seekord põhjust. Kaitseliidu Lääne maakaitseringkonnas toimuva suurõppuse Orkaan nii-öelda alaõppuse stsenaariumi järgi põgenesid pealinna ja sellega piirneva maakonna elanikud vaenuliku x-riigi rünnaku ohu eest, suunaks Läänemaa ja suursaared. Samal ajal andis transpordiamet teada, et laevaühendus Virtsu ja Kuivastu vahel on tehniliste rikete tõttu katkenud ja Virtsu sadamas on elektrikatkestus. Valitsus kehtestas riigis kõrgendatud kaitsevalmiduse ja eriolukorra, päästeamet sai korralduse alustada humanitaarkriisi leevendavat evakuatsiooni.
Õnneks oli see vaid õppus, sündmustik välja mõeldud, kuid ametkonnad pidid tegutsema nagu päris. Naiskodukaitse evakuatsioonirühm sai piltlikult öeldes esimesed tuleristsed, sest hiljuti Kaitseliidu hõlma all moodustatud üksus harjutas esimest korda koostööd üle saja igas eas sisepõgeniku majutamisel. Pühapäeval anti “mängijatele” ametlikest kanalitest teada, et ohtu pole ja nende kodutee on vaba.
Keeruline olukord võib meid tabada minutipealt ja aastaajast küsimata, näiteks ulatuslik elektrikatkestus.
/nginx/o/2022/12/07/15008359t1h4207.jpg)
Silvia Paluoja.
Selle poolteise ööpäeva järeldusena on sisepõgenikel ekslik arvata hotellitingimustesse sattumist. Peatähtis peaks neile olema turvalisus, katus pea kohal, võimalus ööbida soojas ruumis ja saada kõht täis. Ootamatult tekkinud vaba aja täitmise tegevused boonusena juurde.
Päästeamet ei üllita kriisiolukordade käitumisjuhiseid paberi raiskamiseks ega soovita Naiskodukaitse Ole valmis! kriisiäppi alla laadida suurest IT-vaimustusest. Need juhised on vajalikud, et teaksime targalt valmistuda olukorraks, mis meid argielust välja tirib ja parimal juhul koduseinte vahele jätab.