N, 2.02.2023

Õppuse stsenaarium: vaenutegevuse eest pagevad tallinlased jäävad kahe tule vahele

Sirle Matt
, reporter
Õppuse stsenaarium: vaenutegevuse eest pagevad tallinlased jäävad kahe tule vahele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õppus Raeküla kooli juures. 
Õppus Raeküla kooli juures. Foto: Mailiis Ollino

Laupäeval seisis Pärnu Raeküla kooli ukse ees relvastatud valve. Majja pääsesid ainult need, kel tõesti põhjust. Naiskodukaitse harjutas koolimajas hakkamasaamist suure hulga sisepõgenikega.

Legendi järgi oli tegemist peamiselt Tallinna ja Harjumaa elanikega, kes liikusid lääne poole, pakku vaenuliku tegevuse eest. Kuna vaenutegevus käis juba Läti piiri lähedalgi, olid inimesed kahe tule vahel lõksus. Koostöös Kaitseliidu ja omavalitsustega avas päästeamet evakuatsioonikohad Haapsalus, Kärdlas ja Lihulas ning Pärnus Raeküla koolis.

Lastele seati sisse mängutuba.
Lastele seati sisse mängutuba. Foto: Mailiis Ollino

Õppusel harjutasid poolsada naiskodukaitsjat koolimajas sisepõgenikele majutuse, toitlustuse pakkumist, aga ka inimeste vaba aja sisustamist, näiteks loengutega. Lastele oli sisse seatud mängutuba. Lõunaks jõudis majja 87 inimest, kel legendi järgi polnud kuhugi mujale minna. Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonna evakuatsioonirühma ülema abi Egle Rumbergi jutu järgi olid nad valmis peavarju pakkuma 250 inimesele.

Naiskodukaitse sisustas evakueeritute vaba aega näiteks loengutega.
Naiskodukaitse sisustas evakueeritute vaba aega näiteks loengutega. Foto: Mailiis Ollino

Peale selle, et naiskodukaitsjatel tuli tagada evakueeritavate heaolu, leidis õppuse käigus iga natukese aja järel aset olukord, et abistajad veel enam proovile panna. Ennelõunal püüdis hoonesse siseneda külmrelvaga isik. Mõnegi evakueeritava närvid olid pingul ja naiskodukaitsjatel tuli olukorrale lahendus leida. Inimesed vajasid ootamatult arstiabi. Lõunaks oli Pärnu haiglasse suunatud juba neli evakueeritut.

Õppusel vajasid inimesed ka arstiabi.
Õppusel vajasid inimesed ka arstiabi. Foto: Mailiis Ollino/pärnu Pm

Orkaan toimus juba 16. korda. Kodumaakonnas käis tegevus Saarde ja Häädemeeste vallas, kus tegutsesid Pärnumaa maleva üksused. Lääneranna vallas harjutasid Lääne maleva üksused. Lahingutegevust mängiti läbi Saare- ja Hiiumaalgi.

Lõunasöögiks pakuti hernesuppi nii lihaga kui taimetoitlastele ilma lihata. Samuti saiakesi, kohvi ja teed.
Lõunasöögiks pakuti hernesuppi nii lihaga kui taimetoitlastele ilma lihata. Samuti saiakesi, kohvi ja teed. Foto: Mailiis Ollino
Märksõnad
Tagasi üles