Pärnumaale jõuab esimene päästejett

Sirle Matt
Sirle Matt
reporter
:

Päästeamet ostab uppumisohus inimeste päästmiseks kiired veemootorrattad ehk jetid, mida võib töötamas näha järgmisel supelhooajal.

Seitsmest tänavu päästjate kasutusse jõudvast jetist üks on plaanitud tuua Pärnumaale Tõstamaa komandosse ja veel kaks Lääne-Eestisse.

“Meie roll ei ole madalikule sõitnud jahte sadamasse transportida. Eesmärk on elupääste ja selleks on jetid väga tõhusad,” kiitis Lääne päästekeskuse direktor Ivar Kaldasaun veemootorrataste kiirust.

Kuigi päästejett jõuab Pärnumaale ilmselt juba suvitushooajaks, kulub esimene aasta Kaldasauna jutu järgi koolitusele.

Ühe sõiduriista tarvis tuleb välja õpetada 11–12 meest. Jetiga jõuab kiiresti abivajajani, kuid selle puudus on ebastabiilsus ja hoo pealt kannatanu pardale vinnamine nõuab kõrget professionaalsust.

“Samal ajal tuleb hoida kiirust ja päästa. See peab olema väga hästi kätte õpitud,” tõdes päästekeskuse juht.

Kaldasauna sõnutsi plaanitakse tulevast aastast veeõnnetuse korral välja saata nii kaater kui jett. Jetiga tehakse otsimistöö ja hiivatakse abivajaja veest välja. Seejärel pannakse inimene esimesel võimalusel kaatrile. “Kaater on suurem ja stabiilsem, sellega saab kannatanut lamades ja kindlamini transportida,” rääkis Kaldasaun.

Möödunud aastast kuulub seaduse järgi päästjate kohustuste hulka rannikumeres toimunud õnnetustele reageerimine. Kuigi varemgi sõideti mererannas juhtunud õnnetuste puhul välja, oli päästjate varustus mõeldud üksnes siseveekogudel kasutamiseks.

Seadusemuudatuse tõttu tekkis Kaldasauna jutu järgi vajadus merekõlblike kaatrite ja täiendusõppe järele. Merevõimekuse loomine Pärnu ja Häädemeeste komandos läks maksma kokku 100 000 eurot.

Varustuse hooldusele ja õppustele-harjutustele kulub aastas kahe komando peale 20 000 eurot.

Pärnu ja Häädemeeste kõrval on Kaldasauna andmeil kavas luua merevõimekus Tõstamaal. Eesmärk on sinnagi hankida veesõiduk, mis kannatab kahemeetrist lainet.

“Lisavarustus, kuhu kuuluvad navigatsiooniseadmed, võrgud kannatanute merest välja tõmbamiseks ning valgustusseadmed, teeb sellest merepäästealuse,” selgitas päästekeskuse juht.

Kirjuta toimetajalePrindi
VABA AEG
MAA ELU
arvamus
KIRJANURK
sport
TABLOO
VABA AEG
JOONISTUSVÕISTLUS "MINA MÄRKAN!"
60pluss.ee
kooliuudised
LEMMIK
SUHTED
Saada vihje
Telli kuulutus
Viimased uudised
Gallup

Küsitluses on osalenud  inimest
Video
Looduspilt
Sport
Arvamus
Elu
Tarbija
Ajalugu
Arhiiv
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE