Lötakast politseivormist jäävad vaid kindad ja saapad

FOTO: Liis Treimann / Postimees

Sel nädalal Eesti moe- ja meediamaastikku raputanud, mägesid liigutanud ja arusaamu vormist kui sellisest muutnud uued politseivormid jõuavad Pärnu tänavapilti nagu ka mujale Eestisse tuleval suvel.

“Juulikuu on aeg, mil saame hakata politseinikke nägema uues vormis,” täpsustas vormiarenduse töörühma juht Ilona Laido. Juba meediatähelepanu saanud ja moelavadel presenteeritud esimeste prototüüpide põhjal võib öelda, et on, mida oodata. “Proovisime need vormid igapidi ära ja tõdesime, et arendus on olnud väga tõhus ja õnnestunud,” töötab vorm Laido sõnul ideaalselt nii kontorilaua taga, linnatänavail kui maal, piiriäärses võpsikus ja merel tuulte ning lainete meelevallas.

Ja mis samuti oluline – vorm näeb kena välja. Iseäranis kõrvutades seda praeguse, juba viisteist aastat tagasi kasutusele võetud vormiga. “Vana vorm on kossakas ja lötakas, täitsa kurb näeb välja ausalt öeldes,” pidi Laido nentima. “Püksitaskud kipuvad minema sellisteks Mikihiire taskuteks,” viitas ta kunagi muljet avaldanud, ent nüüd ajale jalgu jäänud ja oma glamuursuse kaotanud kostüümide puudujääkidele.

Siiski, päris pealaest jalatallani vormi välja ei vahetata. Praegusest vormist jäävad kasutusse saapad, kindad ja ohutusvest, mille uuendamiseni rahalisi võimalusi arvestades ei ole veel jõutud. Võib-olla kunagi tulevikus.

Ent nagu Laido märkis, sobivad kasutusel olevad kindad ja saapad uue vormiga. Seda küll mööndustega ja heades tingimustes.

Äärmuslikud, Balbiino külmhoones korraldatud katsed näitasid, et temperatuuril 29 kraadi alla nulli on just jalanõud ja kindad Achilleuse kannad, mis järele annavad ja külma ligi lasevad.

“Loodan, et Eestimaal 29 külmakraadi ei tule, ja niikaua, kui meie seal ühe koha peal seisime, ei pea politseiametnik nende riietega külma käes olema,” sõnas Laido. Riided pidasid ekstreemses külmas väga hästi vastu. “Kolleegidel oli väga hea, soe ja mugav olla,” vahendas ta katserühma kogemusi.

Vorm pandi proovile kuumuseski, niipalju kui ilmastikuolud seda võimaldasid. “Võib öelda, et sel päeval, kui suvi oli, me katsetasime vormi,” märkis Laido muiates.

Katsed näitasid, et suvetingimustes politseinike käed-jalad külmetama ei hakanud. Ja mis veel olulisem – ei hakanud ka palav, isegi mitte kõige ekstreemsemates tingimustes: täisvarustuses, kiirreageerijate treeningutel.

Seega vastab vorm arendajate seatud nõudlikele ja esmapilgul üksteisele vastu rääkivatele tingimustele.

“Tahtsime, et see hoiaks tuule kinni ja oleks vetthülgav, samas hingaks, oleks mugav ja kaalult kerge,” loetles Laido lähtetingimusi, mille põhjal võinuks valmida ka mingisugune kummaline skafander. Aga ei valminud. Valmis hoopis ultramoodne, kõikvõimalike tõmblukkude, klappide ja õhutusavadega rõivakomplekt, mille efektiivseks kasutamiseks tuleb Laido ütlust mööda ilmselt korraldada koolitusi ja demonstratsioone.

Niipalju on Laido aga tähele pannud, et katserühma seljas vormide nägemine on omajagu kadedust ja imetlust tekitanud. Ent liiga kaua ei pea uute rõivaste saamiseks enam needki ootama, keda katserühma ei valitud.

Esimese hooga tellitakse paar tuhat vormi, mis lähevad ametnikele, kes käivad patrullis või puutuvad muul moel, näiteks passilauas, otseselt inimestega kokku. Järgmise satsiga saavad moodsad riided selga kontoriametnikud. Ja viimasena, nii umbes kolme aasta pärast, maapiiri valvurid, kes nagunii juba sel aastal saavad vormiuuenduse.

Tagasi üles