Pärnus tutvustati meditsiinitehnika pöördelist uuendust

Annika Poldre
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soome leiutaja ja ämmaemand Eija Pessinen soovib, et tema leiutis võtaks naistelt sünnitushirmu ja vähendaks valu.
Soome leiutaja ja ämmaemand Eija Pessinen soovib, et tema leiutis võtaks naistelt sünnitushirmu ja vähendaks valu. Foto: Urmas Luik

Pärnus pidasid kaks päeva igakevadist aastakonverentsi Eesti ämmaemandad. Esimest korda Eestis tutvustas Soome ämmaemand ja ettevõtja-leiutaja Eija Pessinen ametiõdedele omaloodud innovaatilist tugiseadet, mis kergendab sünnitust tuntavalt.

Tugiseadme Relaxbirth kasutamine on sünnitusabis uus suund. Toetudes iidsele traditsioonile, et loomulik sünnitus ei toimu lamades, vaid naise kehale sobivaimas asendis, on konstrueeritud Relaxbirth seadmena, mis toetab naist selles tegevuses ja võimaldab tal valida üle paarikümne asendi hulgast endale meelepäraseima.

Pessinen, kes on tegelnud tõstmisega, teab oma kogemusest, kuidas lihaskonda rakendades jõupingutust kontsentreerida. Neid teadmisi on ta rakendanud kõnealuse seadme loomisel.

Ämmaemanda praktikast on Pessinenil kogemused, kuidas sünnitaja abistaja on tihti väga ebamugavas asendis, mis põhjustab selle ametiga kaasnevaid selja-, õla- ja liigesehädasid. Sellegi vastu aitab uus seade: ämmaemand ei pea töötama kummargil ega küürutades.

Aparaadi loomisel on arvestatud sünnitajate, ämmaemandate ja arstide soovitusi ja kogemusi. Seda on Soomes hinnatud ergonoomiliselt 40 protsenti tööasendi parandajaks.

Pessinen pälvis sünnituse tugiseadme eest 2009. aastal Euroopa Liidult aasta naisleiutaja tiitli.

Pessinen on 1991. Rootsis loodud Skandinaavia naisleiutajaid ühendava võrgustiku Qvinnliga Uppfinnare I Norden ehk QUIN Soome president. Eestis tegutseb 2001. aastast selle ühenduse haru QUIN Estonia, mis on avanud toetusfondi, et seda aparaati meilegi hankida.

“Eesmärk on tuua sünnitustugi kõigepealt Ida-Tallinna keskhaigla naistekliinikusse, kus seda saavad kasutada Tallinna tervishoiu kõrgkoolis õppivad tulevased ämmaemandad, ja korraldada täiendusõpet,” ütles QUIN Estonia juhatuse liige Anne-Mari Rannamäe.

Tugiseadet toodetakse Soomes, selle metallosad valmivad Rakveres oasühingus Innokas Medical Estonia. Seade on patenditud Jaapanis, USAs, Kanadas, Venemaal ja Hiinas. Patent on kinnitamisel Euroopas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles