/nginx/o/2020/03/20/13018514t1h676f.jpg)
Umbes poolel Eesti kinnipidamisasutustes viibijaist esineb mõni vaimse tervise häire. Võimekus ja oskused nende inimestega ümber käia on justiitsministeeriumi õigusrikkujate vaimse tervise häirete uuringu järgi aga puudulikud.
Veebruari lõpus avalikustatud uuringutulemustest selgub, et kriminaaljustiitssüsteemis napib spetsialiste, spetsiaalseid programme ja oskusi märgata vaimse tervise häireid.
Uuringu kohaselt ei eristata Eesti arestimajades ja vanglates vaimse tervise häirega kinnipeetut vaimselt tervest. Rakendatakse “kõigile sobib üks” meetodit, jättes arvestamata psüühikahäire omapärad. Seda esmatasandilgi. Märgitakse, et politseil ei piisa teadmisi ega oskusi, et vaimse tervise häirega õigusrikkujad ära tunda ja nendega õigesti ümber käia.
Palju taandub väljaõppele, kuid sellelegi, et väljakutsele sõitval politseipatrullil on psühhiaatriline eelinfo sisuliselt olematu.
Meditsiinilise teabe kättesaadavust piirab andmekaitseseadus. “Tervist puudutava eelinfo kättesaadavus patrullpolitseinikele eeldaks muudatusi praegu kehtivates seadustes,” ütleb politsei- ja piirivalveameti (PPA) esmareageerimise ja eriettevalmistuse grupi juhtkorrakaitseametnik Kristjan Toom.