/nginx/o/2014/09/23/3372019t1h5936.jpg)
Teaduskeskus AHHAA korraldab tänavu üheksandat korda teadlaste öö festivali (TÖF), mille raames toimub 21.–26. septembrini ligemale 400 teadust populariseerivat ettevõtmist 20 paigas üle Eesti.
Tänavune teadlaste öö festival on inspireeritud liikumisaastast ja keskendub terviseteemadele. Kuue päeva jooksul räägitakse lähemalt spordist, liikumisest, toitumisest ja riskikäitumise vältimisest.
Pärnu muuseumis saab täna, neljapäeval ja reedel osaleda ravimtee valmistamise töötubades. Kokku segatakse kosutav taimetee, tutvustatakse Eestis kasvavaid ravimtaimi ja nende kasutusvõimalusi. Juhendaja selgitab, kuidas teed kodus valmistada ja säilitada ning millal mida juua. Osaleda soovijatel palutakse eelregistreerida.
Oma programm on mõeldud kooliõpilastele. Seekordsel TÖFil rändavad Eestimaa koolides Eesti ja Iirimaa teadlased, tutvustades oma tööd, avastusi ja ka ideid.
Pärnu ühisgümnaasiumi külastab kolmapäeval Dublini Trinity kolledži astrofüüsik Joseph Roche, kes räägib astrofüüsikast ja Marsile sõidu võimalikkusest. Vabakoolis kõneleb Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits keemilise bioloogia tippkeskuse uurimustest.
Reedel tutvustab Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudi vanemteadur Rikke Birkedal oma tööd Sütevaka humanitaargümnaasiumi õpilastele.
Festivali tipphetk on reedel, üleeuroopalisel teadlaste ööl.
Pärnus tasub reede õhtul sammud seada Port Arturisse, kus teadlaste ööl on AHHAA keskuse teadusteatri etendus ja spordiklubi MyFitness korraldab näidistreeningu. Teemal, kuidas Pärnu jõe kallasrajad korda joosti ja mis saab edasi, arutlevad Vahur Mäe ja Tarmo Meresmaa, tervist toetavast toitumisest räägib taimetark Mercedes Merimaa. Ürituse eestvedajad on TÜ Pärnu kolledž, Port Artur ja teaduskeskus AHHAA.
Pärnu muuseumis peab reedel loengu “Eestlaste rahvameditsiin ja muistsed ravikombed” folklorist Marju Kõivupuu.
Teadlaste öö Pärnumaa keskkonnahariduskeskuses pakub reedel tegevust nii suurtele kui väikestele teadusesõpradele. Arutletakse teemadel “Mida sa tegelikult tarbid?”, “Kui palju on palju?”, “Kuidas koduste vahenditega vormi saada?”, “Kas sa tähti näed?”, “Energia – mis? kes? kus?” jne.
Teha saab terviseteste ja trenni koduste vahenditega, meisterdada stressilelu, osaleda gongi ja kristallkausside meditatsioonis. Tegutseb teaduskohvik Kukehari, näidatakse filme “Dr. Suits / Mõtteaine”, avatud on mängude tuba. Õhtu lõpetab Jürgen Veberi “Illusioonide sadu”. Sissepääs teadlaste ööle keskkonnahariduskeskuses on tasuline.
Lisainfot teadlaste öö kohta leiab selle kodulehelt.