Sisukord
Uudised
Postimees

Uuring: koduomanikud kardavad tormi ajal enim katusekahju ja äikest

2 min lugemist
Linna laastas torm. Foto on illustratiivne. FOTO: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Eestimaalased peavad tormi ajal kõige tõenäolisemateks ohtudeks katusekahju ja äikese majja löömist, selgub Seesami kindlustusriskide uuringust.

57 protsenti uuringule vastanutest usub, et nende kodu katus võib tormi korral viga saada. "Peale selle kardab üle poole vastanutest, et äike lööb neile majja; 44 protsenti arvab, et nende kodule või autole võiks kahju tekitada kukkuv puu ja vaid üheksa protsenti kardab tormiga tekkida võivaid üleujutusi," kommenteeris Seesami turundusjuht Tiia Prööm uuringu tulemusi pressiteate vahendusel.

Pröömi sõnutsi tõdes 30 protsenti vastanutest, et on tormikahjustustega isiklikult kokku puutunud, kusjuures kõige rohkem oli tormi tagajärjel tekkinud kodukahju Lääne-Eesti elanikel.

Seesami varakindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni jutu järgi näitab firma kindlustusstatistika, et tormi korral saavad kõige rohkem kannatada just katused. "Suuremate tuulte ja paduvihmadega tulevad katuste õrnad kohad välja. Tugev tuul võib rebida lahti tüki katusest, aga teha kahju ka kogu katusele ja põhikonstruktsioonidele. Tormiohus ei ole ainult vanad majad: tugev tuul võib lahti rebida isegi uue katuse. Näiteks lahti rebitud plekk-katustest on iga suurema tormiga meedias juttu," selgitas Gilden.

Tormiga kaasnevate tugevate vihmahoogudega võib veekahjustusi saada kodu siseviimistluski. Tihti põhjustab veekahju näiteks katuseakende juurest sissepressinud vihm. Gildeni väitel on tugeva tuulega kaasnevad elektrikatkestused samuti tavapärased: tänapäeva elektroonikaseadmed ja kodumasinad on voolukõikumiste suhtes ülitundlikud, mistõttu mõni neist võib tormi tagajärjel töötamise lõpetada.

"Et vähendada tormidega kaasnevaid kahjusid ja tagada inimeste ohutus, peaks kindlasti korjama kokku ja tõstma siseruumidesse koduhoovis, rõdudel ja terrassidel olevad lahtised esemed. Erandlikud pole olukorrad, kus kinnitamata batuut lendab aias ringi või maandub naabri auto peal, mis tähendab rahalisi kohustusi naabri ees. Batuudid peaksid kindlasti olema ankurdatud maa külge ja praeguseks ehk juba talvekorterissegi uut hooaega ootama pandud. Sulged tuleks aknad ja uksed ja võimalusel parkida sõidukid kaugemale puudest, mis tormituultes võivad murduda," rääkis Gilden.

Seotud lood
21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto