Simple Sessioni parim eestlane oleks äärepealt tippvõistlusest kõrvale jäänud
Galerii ja video!

  • Meelis Ermile, kes teenib aega Paldiskis Kalevi jalaväepataljonis, algas eelmise nädala neljapäev, mil kavas oli võistluseelne proovipäev Saku Suurhallis, kasarmus halva uudisega.
  • Chris Patrick Tilga võistluse nurjas õlavigastus.
  • Videomängude staar ja vaieldamatult maailma kuulsaim rulataja Tony Hawk väisas Simple Sessionit ja arutles olümpiamängude teemal.

Meelis Erm (keskel) teenis Eesti parima rulataja auhinna.

FOTO: Kris Süld

Ekstreemspordivõistlusel Simple Session (SS) parima eestlasena rulasõidus säranud ajateenija Meelis Erm oleks peaaegu aasta tähtsündmusest eemale jäänud. Viimasel minutil sooritatud eksam päästis päeva.

19. korda toimunud SS on iga Maarjamaa trikisportlase unistus, isegi kui sealt pole kõrget kohta loota. Korraldustiimi liikme Liina Ristoja meenutust mööda on vaid üks eestlane aastate jooksul finaali pääsenud, trikirattur Andres Lainevool, sedagi juba ammu: 2009., 2010. ja 2014. aastal.

Finaalipääsu muudab raskeks tõsiasi, et Tallinna saabub igal aastal ekstreemsportlaste absoluutne tipp, kes kihutavad rampidest-takistustest üles ja alla ning sooritavad pööraseid trikke, mida Eesti sportlaste pagasist ei leia.

Tänavu sai maailma parimatega mõõtu võtta kaks suvepealinna noormeestki, kes lunastasid pääsme ­kohalikelt eelvõistlustelt: 21aastane rulataja Erm ja kaks aastat noorem BMX-tänavasõitja Chris Patrick Tilk.

SSi põhivõistlustest võttis osa 150 sportlast 30 riigist: 60 rulatajat, BMX-tänavavõistlusel 50 ja BMX-pargivõistlusel 40 kaasalööjat. Kvalifikatsioonidega selgitati pühapäevaks igas kategoorias 12 finalisti, taas polnud eestlastel sinna asja.

Kokku võistles eelvõistlusel 18 eestlast: rulas saavutas parima tulemuse ehk sai üldarvestuses 27. koha Erm, BMX-tänavasõidus teenis sama koha Martti Lainevool. BMX-pargisõidus tegi parima soorituse 18. kohale tulnud Tokyo 2020 olümpialootus Roomet Säälik.

Erm pääses võistlusele napilt

Märkimisväärse tulemuse välja trikitanud Ermile, kes teenib aega Paldiskis Kalevi jalaväepataljonis, algas eelmise nädala neljapäev, mil kavas oli võistluseelne proovipäev Saku Suurhallis, kasarmus halva uudisega, kui selgus, et ta ei pääsegi kauaoodatud mõõduvõtule.

“Kirjutasin juba ammu-ammu taotluse, et võistlustele minna, aga viisin selle kogemata natuke kõrgema ülema kätte ja rühmaülem ei teadnud asjast midagi,” raputas rulataja endale tuhka pähe. “Soojenduspäeva hommikul sain vastuseks “ei”, sest tuli välja, et olin erialaeksami läbi kukkunud ja see oli karistus.”

Õnneks oli samal päeval kordus­eksam, mille rulataja sooritas ilusasti, ja õhtuks olid kasarmuuksed talle valla. Küll pidi Erm esimesest proovipäevast suu puhtaks pühkima.

Kui võistlustel hakati punkte jagama, tulid tal sõidud juba hästi välja. Paari mööndusega. “Mõni trikk ununes ärevusega,” rääkis Erm, kes võistles mitme tuhande pealtvaataja ja maailma parimate trikitajate silme all. “Aga üldiselt jäin väga rahule: siiani minu parim tulemus!”

Parimat eestlast ehk Ermi premeeriti 300 euroga. Pärnakas tunnistas, et mõõduvõtust jäid talle kõige eredamalt meelde proffide finaalsõidud. “Mainimata ei saa jätta ka seda, et tänavu tehti eraldi sessioon rulalegendidele, sealhulgas oli platsil kõigile tuntud Tony Hawk. Ülivinge oli vaadata, kuidas vanad tegijad siiamaani teevad seda, mida armastavad,” avaldas ta.

Ühes tippudega peeti pidugi, lausa mitmel korral. “Pärast võistlusi ­tuli minna jälle tähistama, et mul nii hästi läks,” naeris rulataja.

Tilga võistluse rikkus vigastus

19aastane BMX-tänavasõitja Tilk pidi leppima 50. ehk viimase kohaga. Suve lõpus sai pärnakas õlavigastuse, mis nüüd alatasa liigesest välja käib. Viimase pitseri pani hiljutine lumelauasõit, kui õlg taas välja käis ja mille tulemusena ta ei saanudki SSiks harjutada. Vaid korra, paar päeva enne tähtsat mõõduvõttu tuletas ta kodulinna rulapargis trikke meelde.

Chris Patrick Tilk

FOTO: Marko-foto.com

Vahetult enne võistlussõitugi, soojendusel kordus sama jama. “Tekkis mõte, kas on üldse mõtet sõitma minnagi,” tunnistas Tilk. “Esimene sõit läks natukene nihu: esimene trikk ei tulnud kohe välja ja pärast seda oli raske uuesti keskenduda. Teise sõidu alguses tegin kohe peamise triki ära, aga ühe väiksema takistuse peal läks õlg taas välja ja pidin pooleli jätma.”

Kuna mõlema sõidu tulemused liideti kokku, jäigi tagasihoidlik lõpp­resultaat. Küll jäi noorel ekstreem­sportlasel võistlustest positiivne emotsioon. Eriti meeldis talle sealne võistluspark, mis on igal aastal uus. “Tekkis vau-efekt: see oli tõesti pöörane, unikaalne park,” kirjeldas Tilk, kes kahel proovipäeval sai maailma parimatega kolm tundi kõrvuti sõita. “Sealne õhkkond oli lihtsalt nii hea.”

Nagu Erm käis Tilkki pidudel. “Nublu oli päris vägev,” kiitis ta. “Sain ekstreemspordistaaridega juttugi puhuda, kõik olid kohal.”

Tippudest jäädakse kaugele

Mõlemad suvepealinlased möönsid, et eestlased jäävad maailma staaridest kõvasti maha. Peamine põhjus peitub treeningutingimustes. “Kui sa oled ikka USA sõitja, kes noorest peale on põhimõtteliselt iga päev harjutada saanud, siis ... Mina olen rattaga varsti neli aastat sõitnud, ekstreemspordis on see väga lühike aeg,” nentis Tilk.

Ermi arvates pole maarjamaalasi mõtet tippudega võrreldagi. “Esiteks on nende tingimused paremad. Teiseks olen hakanud aru saama, kui erinev on eestlaste ning teiste välismaalaste mõtteviis ja nägemus asjadest. Kui aga oled elanud välismaa suurlinnades, kus saad kogemusi ja elus tuleb tihti ette huvitavaid seiku, siis tundub, et see aitab rulatamises kaasa. Rulatamine pole ainult füüsiline, vaid ka vaimne tegevus,” arvas rulataja.

Tulevikus on Tilgal siht ekstreem­spordiga jõuda välismaale, kus ta saab osa võtta võistlustest, millest tahab, ja osaleda projektides, kus saab sõpradega videoid filmida. Ermgi soovib välisriiki elama minna ja sponsorid leida. “Kindlaks sihiks võtan selle, et sõidan nii kaua, kuni keha kannatab!” lubab SSi parim Eesti rulataja.

Rulavõistlus olümpial

Videomängude staar ja vaieldamatult maailma kuulsaim rulataja Tony Hawk väisas Simple Sessionit ja arutles olümpiamängude teemal.
Kuigi 50aastane legend jätkab rulasõitu aktiivselt, on tema juba selle spordiala minevik. Tulevik on aga põnev – 2020. aastal Tokyos mahub rula esimest korda ajaloos olümpiakavva.
Hawki arvates on suurepärane, kui mõni koduperenaisest kanaema avastab, et rula on nüüd olümpiamängudel, ega ahasta seetõttu, et tema poeg mingi näiliselt põrandaaluse alaga tegeleb. Aga OMi ja rula suhe on tegelikult veidi keerulisem.
“Ma ei taha olümpiamängudele ülemäära palju au anda, et need on nüüd rulasõidu “spordina valideerijad”,” mõlgutas ta mõtteid. “Pigem tundub mulle, et olümpiamängud vajavad meie pakutavat cool-faktorit rohkem kui meie nende heakskiitu! Nad on meeleheitel ja soovivad, et rohkem noori OMi jälgiks, ning rula toob neile suvistel mängudel selle vaatajaskonna.” (PM)

Tagasi üles