Andres Herkel: Sotsiaaldemokraadid, Vene Erakond Eestis ja okupatsiooniküsimus

Andres Herkel
, Riigikogu liige (IRL)
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu liige Andres Herkel (IRL).
Riigikogu liige Andres Herkel (IRL). Foto: Peeter Langovits

Vene Erakonna Eestis juhid Stanislav Tšerepanov ja Gennadi Afanasjev on välja tulnud seisukohaga, et Nõukogude okupatsiooni teemale tuleks kehtestada moratoorium. Afanasjev läheb koguni nii kaugele, et okupatsioon on usu küsimus ja see ei ole õiguslikult tõestatud.

Loomulikult Tšerepanov ja Afanasjev eksivad, sest riigikogu on juba kümme aastat tagasi Nõukogude Liidu kommunistliku okupatsiooni Eestis kuritegelikuks tunnistanud. Kuidas saab riigikogus vastu võetud avaldusele moratooriumi kehtestada, jääb pehmelt öeldes arusaamatuks. Samuti on totalitaarse kommunismi kuriteod hukka mõistnud nii Euroopa Nõukogu parlamentaarne assamblee (2006) kui Euroopa Parlament (2009).

Kui Vene Erakonnal Eestis ei oleks käsil ühinemine sotsiaaldemokraatidega, poleks Tšerepanovi-Afanasjevi seisukohtadel ilmselt erilist kaalu ega kandepinda. Et aga just selline ühinemine on teoksil, tuleb sotsiaaldemokraatidel kiiremas korras selgitada, millised hakkavad olema ühinenud erakonna vaated okupatsiooni küsimuses. Lootuses, et Sven Mikser selle vastuse kiirelt annab, tuletan meelde teema varasemat käsitlust.

18. juunil 2002. aastal võttis riigikogu vastu avalduse “Okupatsioonirežiimi kuritegudest Eestis”. Avalduses rõhutatakse, et kui Saksamaa natsionaalsotsialistliku režiimi kuriteod on autoriteetsel rahvusvahelisel tasandil hukka mõistetud, siis Nõukogude Liidu kommunistliku režiimi samaväärsed kuriteod pole sellist hinnangut pälvinud.

Kõnealune avaldus sellised hinnangud annab. Muuhulgas öeldakse, et Nõukogude Liidu okupatsioonivõimud panid agressiooni tulemusena okupeeritud ja annekteeritud Eesti Vabariigi territooriumil toime genotsiidi ning inimsusevastaseid ja sõjakuritegusid, võõrandasid õigusvastaselt vara ja hävitasid sihipäraselt eesti rahvuskultuuri, sealhulgas mälestisi ja trükiseid, muutsid venestamise eesmärgil Nõukogude Liidu kodanike Eestisse massilise ümberasumisega elanikkonna rahvuslikku koosseisu, et hävitada eesti rahvus.

Sellest lähtudes kuulutas riigikogu Nõukogude Liidu organid, nagu NKVD, NKGB, KGB ja teised ning nende asutuste moodustatud tribunalid, erinõupidamised, samuti hävitus- ja rahvakaitsepataljonid ja nende tegevuse kuritegelikeks.

Teiste seas hääletasid nimetatud avalduse poolt tollased Mõõdukad ehk nüüdsed sotsiaaldemokraadid. Praegu jätkavad neist riigikogu liikmetena Eiki Nestor ja Mart Meri. Kui Tšerepanovil ja Afanasjevil on soov eduka ühinemise järel sotsidega pisut suuremat poliitilist karjääri teha, tuleks neile aegsasti kogenud mentorid määrata, et sellised ebatäpsed ja eksitavad avaldused ei korduks.

Artikkel pärineb Andres Herkeli ajaveebist www.herkel.net.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles