“Küla lihtsalt hääbub”: Libatse rahvas tahab koolile veel ühte aastat

Libatse külas tähistas kool mullu 30 tegevusaasta täitumist ja parimatel aegadel on majas olnud 100 õpilast.

FOTO: Urmas Luik

“Kõik suured kortermajad jooksin üksipäini pärast tööd läbi,” ütleb Libatse elanik Teele Põld, kes umbkaudu 400 elanikuga külas kogus 120 allkirja, et kohalikule koolile vaid üks aasta juurde võita. “Iga inimese juures läks mul väga kaua aega, sest kõik tahtsid aidata.”

Kui Halinga, Vändra ja Tootsi vald ning Vändra alev kinnitasid 22. detsembril 2016 ühinemislepingu, seisis selles ühe punktina, et järgmiste kohalike omavalitsuste valimistulemuste väljakuulutamiseni ei suleta haridusasutusi, nende hulgas Libatse lasteaeda-algkooli.

Praeguseks on aga päevakorda tõusnud lepingu muutmine ja Libatse kooli ähvardab sulgemine.

“Me olime nii kindlad, et lapsed saavad koolis käia. See on inimeste petmine selles mõttes. Keda sa siis siin valid?” arutleb Põld.

Elanike soov on praegu see, et koolile saaks juurde vaid ühe aasta, sest sel sügisel alustab neljas klass, mille õpilaste arv on pool kogu kooli omast.

“Kolm last neljandast klassist lähevad Pärnu-Jaagupi kooli ja kaks tulevad uuest aastast esimesse. Tegelikult me kaotame ainult ühe lapse,” selgitab Põld. Veel nendib ta, et hoonele ei ole veel rentnikku leitud, kuid maja vajab kütmist isegi siis, kui kool seal ei tööta. Samuti jätkavad lasteaed ja raamatukogu.

Me olime nii kindlad, et lapsed saavad koolis käia. See on inimeste petmine.
Teele Põld

Põllule ei ole see esimene kord haridusasutuse eest võidelda. Aastaid tagasi kogus ta allkirju, et Pärnu-Jaagupi kooli jääks alles gümnaasiumiosa. Siis kogus ta 350 allkirja, kuid abi sellest polnud, sest lapsi nappis, ja Põllu tütar oli esimeste seas, kes pidi keskharidust nõutama minema Pärnusse.

“Küla lihtsalt hääbub,” tunneb naine nüüd muret, rääkides, et koolis peetakse külapidusidki, kuid uue üürniku puhul ei saa olla kuigi kindel, et see võimalus alles jääb.

Põhja-Pärnumaa valla haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Tarvi Tasane nendib, et otsus kooli sulgemise kohta tuleks teha kiiresti. Kui koolile tahetakse veel aasta anda, kuid otsuse tegemise ajaks on mõni lapsevanem tulevikule mõeldes võsukesed teise kooli pannud, ei ole sel mõtet.

“Muidu on nagu Massiaru kooliga, et õpetaja läheb sügisel kooli ja tal pole ühtegi last klassis,” leiab Tasane ja tõdeb, et perspektiivi Libatse koolil siiski pole. Pärnu-Jaagupi täielikult renoveeritud koolis on nüüdisaegsed tingimused, mida Libatses paratamatult pakkuda ei suudeta.

Haridus- ja noorsootöökomisjon, mis pidi seisukoha sulgemise suhtes võtma täna, lükkas arutelu edasi. Tähtaeg, mil seisukoht peab olema võetud, on 27. veebruar, mil volikogu tuleb kokku ja teeb lõpliku otsuse.

Libatse külas tähistas kool mullu 30 tegevusaasta täitumist ja hiilgeaegadel on majas tarkust taga nõudnud 100 õpilast.

Tagasi üles