/nginx/o/2025/04/11/16772848t1hbc6a.jpg)
Riigipea Alar Karis andis Tartus kirjandusmuuseumis üle presidendi rahvaluule kogumispreemiad, millega tunnustatakse neid, kes on märkimisväärselt panustanud rahvapärimuse kogumisse, säilitamisse ja edasikestmisse.
Pärnu kolledži pikaaegne õppejõud Valter Parve pälvis autasu silmapaistvate tööde eest 2022.–2024. aasta kogumisvõistlustel "Muusika minu elus", "Minu saunalugu" ja "Kunsti puudutus".
Kristel Kotta ja Merilin Kotta said tunnustuse mullu kogumisvõistluse "Kunsti puudutus" võidutöö ning 2019. ja 2022. aastal žürii preemia pälvinud kaastööde eest.
Heiki Maiberg pälvis preemia kauaaegse kogumistöö korraldamise eest Maalehe rubriigile "Piibujutt" ning selle käigus laekunud ainese arhiivile üleandmise eest.
/nginx/o/2025/04/11/16772849t1hd94d.jpg)
President Karis tänas kogujate kogukonda, kelle töö annab rahvapärimusele teadusliku ja ajaloolise väärtuse. Üleskirjutamine on teaduslikus mõttes tõestus. Ajalooteaduses ei maksa suuline allikas paraku suurt midagi.
President rõhutas autasude üleandmisel rahvaluule kogumise kultuurilist ja ajaloolist tähtsust. Ta märkis, et Eesti rahvaluule arhiivis on hoiul mitme põlve lood ja teadmised, mis on tänapäevalgi väärtuslikud allikad.
Rahvapärimuses leiduv rikkus loob presidendi sõnul tulevikku, mis on mitmekesisem ja sügavamalt juurdunud kultuuripinnases. "Näiteid ei pea kaugelt otsima, seda kõike näeme igal aastal kas või Viljandi Folgil ja muidugi tunneme seda tänavusel laulu- ja tantsupeo aastal,“ lisas ta.
Tänavusel eesti raamatu ning laulu- ja tantsupeo aastal puudutab pärimus Karise jutu järgi eriti vahetult. "Nagu me hästi teame, rahvas algab raamatust. Kuid ma lisan siia olulise täienduse: rahvas algab lugemisest. Ilma lugemata on raamatud lihtsalt hulk paberit. Hoiame siis raamatu ja lugemise ühes, et rahvas kestaks. Siin on ka teil, mu head rahvaluule arhiivi kaastöölised, tähtis roll kanda," ütles riigipea.
Presidendi autasu parimatele rahvaluulekogujatele anti aastatel 1935–1940 üle 100-le Eesti rahvaluule arhiivi kaastöölisele. Preemia taastati kirjandusmuuseumi algatusel 1993. aastal presidendi kultuurirahastu toel.