Eile hommikul andis ametivande Ukraina neljas president Viktor Janukovitš, pannes käe 16. sajandist pärinevale ukrainakeelsele evangeeliumile ja Ukraina põhiseadusele, edastas uudisteagentuur BNS.
Vastne president asus ametisse terava poliitilise kriisi ajal, kuna valimised napilt kaotanud peaminister Julia Tõmošenko keeldub ametist lahkumast. Janukovitš on kutsunud Tõmošenkot üles valitsusjuhi kohalt väärikalt taanduma, too aga ei tee väljagi.
Tõmošenko on väitnud, et Janukovitš võitis veebruaris valimised pettusega, kuigi rahvusvahelised vaatlejad tunnistasid need õiglaseks.
Oletatakse, et Janukovitš on oluliselt Moskva-meelsem, võrreldes lääne orientatsiooniga Viktor Juštšenkoga. Ometi on vastse presidendi sõnum olnud Euroopa-suunaline. Esmaspäeval külastab ta kõigepealt Euroopa Liidu peakorterit Brüsselis, alles seejärel lendab Moskvasse.
Ukraina presidendi ametisseastumise tseremoonial viibisid ELi välispoliitika kõrge esindaja Catherine Ashton, USA riikliku julgeoleku nõunik James Jones ja Vene riigiduuma esimees Boriss Grõzlov.
Enne Janukovitšit olid Ukraina presidendid Leonid Kravtšuk, Leonid Kutšma ja Viktor Juštšenko.
Ukraina üleriigiline nädalakiri Delovaja Stolitsa aga kirjutas, et Ukrainas tõstavad pead Euroopa-vastased meeleolud. Ülemraadadesse on esitatud seaduse projekt taastada viisarežiim ELi, USA, Jaapani, Kanada ja muude riikidega, mille kodanikele kehtis 2005. aastast viisavabadus. Tagasipöördumine viisade juurde olevat vastus eurooplastele, kes ei taha kiirustada viisasüsteemi lihtsustamisega Ukrainaga.
Ajakirja arvates tõmbavad sellised vastuabinõud üldse risti peale viisavabale suhtlemisele ELiga.