/nginx/o/2025/04/23/16794624t1hb490.png)
Täna auhinnati toiduliidu aastakonverentsil konkursi «Eesti parim toiduaine 2025» tiitlivõitjaid. Aasta parimaks toiduaineks kuulutati Pärnumaal toodetud Marwi Vannamei krevetid paprika ja küüslauguga.
Konkursi neljale kuldmärgile kandideeris 100 kodumaist toodet. 2025. aasta parimaks lisandväärtusega toiduaineks valiti Chef Lundéni mozzarella-kauss, parimaks alkoholita joogiks karboniseeritud magneesiumivesi Värska Magneesium ja alkohoolseks joogiks Rock Hopper.
Eesti toidutootjaid autasustasid presidendi abikaasa Sirje Karis, regionaal- ja põllumajandusminister Henrik Johannes Terras ning toiduliidu juht Sirje Potisepp.
«On suur rõõm ja uhkus öelda, et Eesti toidutööstus ei ole hoolimata keerulistest aegadest teinud tootearenduses ega kvaliteedis järeleandmisi. Hindamiskomisjonis nägime, et kodumaised tootjad suudavad jätkuvalt meie toidulauale tuua tervislikke, kvaliteetseid ja põnevate maitsetega tooteid,» kinnitas Potisepp.
«Kohalikult toodetud toit toetab meie majandust, loob töökohti ja tugevdab kogukondi kogu Eestis. Selle väärtustamine ja eelistamine on meie kõigi ühine võimalus ja vastutus. Tänu kõigile, kes hoiavad meie toidulaua kodumaisena,» ütles Karis.
Toiduliidu juhi sõnutsi oli konkursile üles seatud tootevalikus kvaliteedi kõrval selge märksõna tervislikkus. «Lihatoodete seas domineeris sel aastal kanaliha, valmistoitude seas tõusis esile tervisekauss, mille retsept vastab täpselt Eesti riiklikele toitumissoovitustele. Paljudes tootekategooriates on kasutatud vitamiinide, mineraalainete ja kiudainete rikkaid komponente või näiteks oomega-3-rasvhappeid,» tõi Potisepp näiteid ning lisas, et läbivaks jooneks on kujunenud suhkrusisalduse vähendamine.
See toode pakub rikkalikku maitseelamust ning sobib lihtsa vaevaga väga erinevate einete valmistamiseks – olgu siis salatis, pastas, vrapis, võileival või lihtsalt suupistena
Sirje Potisepp, toiduliidu juht
Oluliste märksõnadena rõhutas Potisepp veel uuendusmeelset tootearendust ja põnevaid maitseid. «Eriti kirev maitsepalett paistis silma väiketootjate valikus. Nende võimalused käsitööna tootmisel on mitmekülgsemad. Kui peaks esile tooma läbiva maitsetrendi, võib eestimaalaste lemmikmaitseks pidada mangot, mida esines mitmes tootekategoorias. Võidutooteks said aga paljude kriteeriumide põhjal enim punkte kogunud Vannamei krevetid paprika-küüslaugukastmes. See toode pakub rikkalikku maitseelamust ning sobib lihtsa vaevaga väga erinevate einete valmistamiseks – olgu siis salatis, pastas, vrapis, võileival või lihtsalt suupistena,» märkis toiduliidu juht.
/nginx/o/2025/04/23/16794625t1h7839.png)
Potisepa sõnade järgi käis tiitlite nimel tihe rebimine. «Sageli eristas parimat järgmisest vaid 0,2- kuni ühepunktine vahe, mis näitab ikka väga suurt konkurentsi. Ettevõtted mõtlevad iga aastaga aina hoolikamalt läbi, millisel tootel millises kategoorias on edupotentsiaali, kuna võistlus on tõesti kõrgetasemeline,» ütles Potisepp. «Tunnustust on selgelt väärt kõik konkursil osalenud tootjad. Kodumaine tootmine on Eesti strateegiline vajadus. Kui tahame, et toit oleks meile kättesaadav ka kriisides, peame väärtustama oma tootjat igal ajal.»
Tänavusel konkursil osales 65 Eesti toidutootjat kokku 155 tootega. Peale nelja kuldmärgi jagati aastakonverentsil hõbemärke ja tõsteti esile parimaid väiketootjate tooteid, mis selgitati välja piirkondade kaupa.
Parima toiduaine konkursile said toiduainetööstused esitada Eestis toodetud tooteid, mis tulid turule 2024. aasta jooksul. Tooteid hindas toiduvaldkonna ekspertidest koosnev komisjon.
Toiduliidu korraldatav Eesti parima toiduaine valimine sai alguse 1994. aastal, tänavu toimus see juba 31. korda. Konkursi eesmärk on innustada tootjaid tegelema tootearendusega ja rikastada tarbijate toidulauda.