Saada vihje

Munamasinad töötavad nüüd aasta läbi

Jüri talu pererahvas Heli Lääts ja Argo Lääts kasvatavad vabapidamisel munakanu Langerma külas.
Jüri talu pererahvas Heli Lääts ja Argo Lääts kasvatavad vabapidamisel munakanu Langerma külas. Foto: Urmas Luik

Lihavõttepühade keskne tegelane on kirjuks värvitud muna, mille imetlemise taustal virvendab teadmine, et Eesti isevarustatuse tase kanamunadega on veidi üle poole ehk iga teine toidumuna tuuakse riiki piiri tagant. Seda enam on hinnas tuttavad ja suuremalt munakanapidamisega tegelevad ettevõtjad, kodumaakonnas näiteks põllumajandus-kaubanduskoja pääsukesemärgiga tunnustatud OÜ Karjamõisa Talufarm Lepakülas, mahemunade tootja Männituka talu Seljametsa külas, OÜ Põldmaa Talumuna Pärnu linnas ja valdkonnale sõrme järel käe andnud Jüri talu Langerma külas.

Põhja-Pärnumaa vallas on Jüri talu häärberi maakivimüüri jäädvustatud aastaarv 1897 nagu sõnum tulevastele põlvedele. Tosin aastat tagasi ostsid põrgupõhjajürkalikku rahmeldamist vajava koha pärnulane Heli ja Viljandimaalt pärit Argo Lääts. Heli on rekreatsiooni- ehk loodusmatkade korraldaja, Argo agronoom ning peres sirgub kolm juba kooliealist last. Majapidamine tugineb ettevõtmistele köögiviljakasvatusest ja rabarberimahla valmistamisest munakanade pidamiseni. Segapõllumajanduse katusfirma on OÜ Argo Agro, mis kanti registrisse kümme aastat tagasi.

Mõnekümne kanaga alustanud Läätse pere on jõudnud suurtootmiseni, ligemale  4000 muneja vabapidamiseni kunagise edumajandi Edasi noorkarjalaudas.

Astume kanalasse sisenedes desomatile, sest ennetus ja ettevaatus ennekõike.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles