Saada vihje

Valitsus kinnitas lõhkeainetehase loomise plaani

Loodav tehas hakkab tootma RDX-tüüpi lõhkeainet, mida kasutatakse näiteks mürskudes, miinides ja raketipeades.
Loodav tehas hakkab tootma RDX-tüüpi lõhkeainet, mida kasutatakse näiteks mürskudes, miinides ja raketipeades. Foto: Dmitri Kotjuh

Valitsus andis rahandusministrile volituse luua äriühing, mille ülesandeks saab sõjalise lõhkeainetehase rajamine Eestisse; ettevõte nimega Hexest AS asutatakse lähinädalatel ja antakse kuni kuue kuu jooksul üle kaitseministeeriumile.

Kaitseminister Hanno Pevkuri kinnitusel on tehase rajamine oluline samm Eesti kaitsetööstuse arendamisel, kuna Euroopas on lõhkeaine tootmises märkimisväärne puudujääk.

"Lõhkeainetehase rajamine Eestisse on tugev lisaväärtus kaitsetööstuspargile ja seal tegutsema hakkavatele moonatootjatele. Euroopas on sõjalise lõhkeaine tootmisvõimsuse puudujääk, seega on uue tootmisvõimsuse rajamine oluline tarnekindluse tagamiseks nii Eesti kui laiemalt regiooni ettevõtetele. Lõhkeainetehas suurendab Eesti atraktiivsust kaitsetööstuse asukohana,” kommenteeris Pevkur pressiteates.

Esialgu kuulub kogu ettevõtte aktsiapakett Eesti riigile, kuid tulevikus on kavas kaasata strateegiline investor. Alustuseks tehakse kuni 7,2 miljoni euro suurune sissemakse, millest kaetakse insenertehnilise projekti ja ettevalmistava tegevuse kulud. Insenertehnilise projekti koostamine võtab umbes aasta ja selle tulemuste põhjal tehakse lõplik investeerimisotsus.

Lõhkeainetehase rajamine on kavandatud kaitsetööstuspargi territooriumile ning tootmisega loodetakse alustada 2028. aastal. Tehas hakkab tootma RDX-tüüpi lõhkeainet, mida kasutatakse näiteks mürskudes, miinides ja raketipeades. Peamisteks klientideks peetakse nii Eesti kui Euroopa laskemoonatootjaid.

Kaitseministeerium eelistab kavandatava kaitsetööstuspargi asukohana Ermistu külla jääva 204 hektari suurust ala, kus hoonestamiseks sobivate kruntide pindala on 182 hektarit. Riigi eriplaneeringu kehtestamiseni plaanitakse jõuda augustis.

Kaitsetööstuspargis arvestatakse vähemalt viie ettevõttega, millest vähemasti kolm on sellised, mis käitlevad üle 50 tonni lõhkeainet. Üks neist on riiklikult kavandatav tehas. Firmade täpne arv selgub valikpakkumise käigus.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles