N, 8.12.2022

Teetöödel kasutatav tsement nörritab värvikahjustuse saanud auto omanikku

Täiendatud!
Kristo Niglas
, Reporter
Teetöödel kasutatav tsement nörritab värvikahjustuse saanud auto omanikku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Remondis Taali–Urge teelõigu läbinud auto põhi oli kaetud tsemendiga, millest lahtisaamiseks on vaja kasutada spetsiaalset kemikaali, mis hävitab isegi roostekaitsekihi.
Remondis Taali–Urge teelõigu läbinud auto põhi oli kaetud tsemendiga, millest lahtisaamiseks on vaja kasutada spetsiaalset kemikaali, mis hävitab isegi roostekaitsekihi. Foto: Kaarel Puusepp

Sel suvel uuendatakse Pärnu–Tori maantee Urumarja–Taali lõiku. Sealt möödunud nädalal läbi sõitnuid nörritab aga teetöödeks kasutatava tsemendi kleepumine autole. Mördist lahti saada pole just kerge, peale selle kahjustab see sõidukit.

Möödunud reedel läbis Kaarel Puusepp oma sõidukiga kõnealust lõiku kaks korda. Jõudnud koju õhtul, kui hakkas juba hämarduma ja pealegi sadas vihma, ei saanud ta aru, et asi on halb. See selgus alles pühapäeval, kui Puusepp asus autot pesema.

“Mõtlesin, et lasen survekaga selle tolmu maha, siis selgus tõde. Ühe külje pealt püüdsin kodusel viisil ehk leotusvahendi ja autošampooniga seda (tsementi, K. N.) lahti saada, kuid suurema eduta. Teine külg jäi selliseks, nagu oli,” selgitas autoomanik. Tema sõnutsi polnud Tori poolt tulles ka määrdumisohu eest hoiatavat märki, kuid Pärnu suunast lähenedes oli.

Teisipäevaks oli Puusepp külastanud kolme autopesulat. Kõikjal avaldati arvamust, et autot ei saagi puhtaks ilma värvi kahjustamata. “Ühes ettevõtes arvati, et ehk õnnestub pääseda pesemise ja poleerimisega, aga võimalik, et peab ikkagi üle värvima,” ütles Puusepp. Sõiduki põhja pesemiseks tuleks tellida spetsiaalne kemikaal, mille abil saab tsemendikihi küll masina küljest kätte, kuid see eemaldab ka roostekaitsevahendi.

Kõik autopesuga tegelevad ettevõtted arvasid, et autot ei õnnestu värvi kahjustamata tsemendist puhtaks saada.
Kõik autopesuga tegelevad ettevõtted arvasid, et autot ei õnnestu värvi kahjustamata tsemendist puhtaks saada. Foto: Kaarel Puusepp

Hoiatusmärkide puudumise väite lükkas kõnealusel lõigul teed ehitava ettevõtte AS TREV-2 Grupi projektijuht Indrek Trei aga ümber, kuna tööde tellija maanteeamet nõuab sellist märgistust mõlemal suunal. “Meie endal süüd ei näe, kuna hoiatusmärgid on üleval,” teatas ta.

Kaebustega soovitas Trei pöörduda maanteeameti kui töö tellija poole.

Tsementi kasutatakse Trei sõnutsi asfaldialuse elastse kihi tegemiseks. “Killu peale laotatakse freespuru ja see segatakse kokku masinas bituumeni ja tsemendiga, mis kokku annavad sellise tugeva kihi,” kirjeldas ta. Selline töövõte olevat tavapärane praktika.

Kõik autopesuga tegelevad ettevõtted arvasid, et autot ei õnnestu värvi kahjustamata tsemendist puhtaks saada.
Kõik autopesuga tegelevad ettevõtted arvasid, et autot ei õnnestu värvi kahjustamata tsemendist puhtaks saada. Foto: Kaarel Puusepp

Remonditav teelõik on riigitee, mille omaniku ülesandeid täidab maanteeamet. “Liikleja võib pöörduda teeomaniku poole kahjunõudega, kui ta on saanud kahju teel, mis ei vastanud kehtivatele nõuetele,” sõnas maanteeameti Lääne teehoiu osakonna juhataja Hannes Vaidla. Ta lisas, et nõude esitajal lasub kohustus tõendada kahju saamist ja suurust.

Tallinna tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi emeriitprofessori Urve Kallavuse hinnangul võib värske tsement mõjuda autole laastavalt. “Kui värske tsement satub värvipinnale, siis tõenäoliselt jätab see pleki, sest värske tsemendi aluselisus on maksimaalne,” selgitas Kallavus. Tsemendiplärakas hakkab kõigepealt kuivama väljastpoolt, aga kuna sisemus pole veel kivistunud, kahjustavad seal toimuvad reaktsioonid värvi omajagu.

Puusepp nentis, et kui parandustööd saavadki rahuldavalt tehtud, on auto ikkagi rikutud. “Ma lihtsalt ei usu, et meie küla sepad suudavad tagada tehase kvaliteeti,” sõnas ta nördinult.

Pärnumaa mehe hinnangut kinnitas TTÜ emeriitprofessor, kelle sõnutsi kohtvärvimine ei aita, sest autode plekk pole ühe korra värvitud, vaid mitme värvi- ja lakikihi all. “Seda ei saa koduste vahenditega korda teha,” tõdes Kallavus.

Pärnu Postimehe toimetusele saatis kirja samuti reedel samal teelõigul sõitnud naine, kes kinnitas, et ühtki hoiatavat märki seal ei olnud. “Õhtul tulime koju tagasi Pärnusse ja auto oli kohutav. Mees kasutas kõva keemiat, abi ei midagi, altääred tuhmid ja värv erinev, põhi siiani tsemendine,” kirjeldas naine sõiduki seisukorda. Tema arvates pole ilmselt kahju võimalik kuskilt nõuda, sest pardakaamerat neil pole.

Reedel oli sadanud vihma, mis tegi selle tsemendikihi hullemaks, muidu olnuks tegu üksnes tolmukihiga. Auto kere sai naise sõnutsi samal õhtul pestud, rattakoopad ja teised nähtavad kohad olid paksult segu täis. “Mees veel ütles, et see võib autole väga halvasti mõjuda. Kui tsement poolteljeotsa kummi sisse läheb, siis läheb varuosade vahetuseks,” rääkis ta.

Märksõnad
Tagasi üles