Pärnu muusikafestivalil selgus Lepo Sumera nimelise heliloomingupreemia saaja

Jüri Reinvere tseremoonial ise kohal ei olnud – helilooja viibib Saksamaal, kus Regensburgi teatri tellimusel tuuakse järgmisel aastal lavale tema kirjutatud intrigeeriv ja Eestiga seotud süžeel põhinev täisooper “Minona”.

FOTO: Eesti Heliloojate Liit

Eile anti Pärnu kontserdimajas Pärnu Muusikafestivali lõppkontserdil helilooja Jüri Reinverele üle Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingupreemia.

Sumera-nimeline preemia väärtustab autoristiili selget arengukaart, muusikalise mõtlemise mastaapsust ja kunstilist sügavust ühe helilooja loomingus. Žüriisse kuulusid helilooja Erkki-Sven Tüür, muusikateadlane Kerri Kotta ja elektronmuusik Tammo Sumera. 

Jüri Reinvere on rahvusvahelise haardega eesti helilooja, kes on oma töödes tulemuslikult sünteesinud erinevaid kunstivorme. Reinvere muusika žanrilist rikkust iseloomustab monumentaalsus, millega kaasneb sageli efektne teatraalsus ja peen instrumendikäsitlus. Sarnaselt Sumeraga huvitub ka Reinvere piirialadest, milles muusikat moodustavate elementide tähendus pole üheselt defineeritud ning mis võimaldab heliloojal luua üllatusliku dramaturgiaga teoseid.

Jüri Reinvere ütles oma tänusõnas: “Lepo Sumera, minu esimesi heliloominguõpetajaid, oli helilooja, kes tõi meile siia kodu-Eestisse 1980ndate lõpus Lääne helimaailma. Mäletan hästi, kuidas me istusime ja uurisime ameerika minimalistide partituure, mis temal ühena esimestest olid kõik võtta. Kuidas me kuulasime ja uurisime poola avangardistide muusikat, kuidas me tutvusime juba varajase kompuutermuusikaga. Aga me ei peaks teda hindama ainult selle pärast, et ta meile Lääne uksed ja aknad avas – ennekõike peaksime teda hindama tema loomingu pärast, selle värskuse ja loomingulisuse pärast, mis on üks haruldasemaid, mis kunagi Eestimaal kirjutatud. Olen kindel, et me peaks teda hindama palju rohkem, kui seda siiani on tehtud.”

Lepo Sumera nimelise heliloomingupreemia kandidaate esitasid žürii liikmed ja laureaat selgus žürii arutelus. Preemiat antakse välja 2016. aastast. Varasemad laureaadid on olnud Tõnu Kõrvits, Helena Tulve ja Toivo Tulev.

Auhinnaga kaasnes rahaline preemia 4500 eurot, mille olid välja pannud Eesti Autorite Ühing ja Eesti Heliloojate Liit. 

Jüri Reinvere on helilooja, poeet ja esseist, kes on alates 1990. aastast elanud väljaspool Eestit. Reinvere looming käsitleb eksistentsiaalseid teemasid ajaloo ja kultuuri, looduse ja inimtunnetuse poeetika kaudu. Erinevate keelte, mõttesüsteemide ja kultuuride vahel liikumine on mõjutanud Reinvere loodavat paljudel tasandeil ja arvukais kihtides ning andnud tulemuseks unikaalse haardega loometeekonna. Kirjanik Sofi Oksanen on teda nimetanud tõeliseks eesti juurtega kosmopoliidiks. Reinvere on mitmetasandilise mõtlemisega looja, kirglik metastrukturalist. Ta pole kunagi allunud dogmaatilistele reeglitele, vaid on alati otsinud uusi ja iseseisvaid lahendusi, individuaalsust ja oma häält. Reinvere loometeekonda iseloomustavad ettearvamatud pöörded. Tema teosed hõlmavad lisaks autoritekstidele vahel veel teisigi kunstivaldkondi nagu dokumentalistika, video, valgus, koreograafia. 
Allikas: Eesti Muusika Infokeskus

Tagasi üles