Pärnu suurima ettevõtte juht ohjab nüüd mulkide suurimat tekstiilitööstust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tehingu osalised kohtusid täna Toom Tekstiili Viljandi tehases. Pildil nõukogu liige Innar Susi (vasakult), juhatuse esimees Vahur Roosaar ja Coop Panga äripanganduse juht Hans Pajoma.
Tehingu osalised kohtusid täna Toom Tekstiili Viljandi tehases. Pildil nõukogu liige Innar Susi (vasakult), juhatuse esimees Vahur Roosaar ja Coop Panga äripanganduse juht Hans Pajoma. Foto: Andres Raudjalg

Viljandimaa ühe suurema tööandja, 1995. aastast tegutseva AS Toom Tekstiili üheks uutest omanikest sai AS Wendre kunagine juht Vahur Roosaar.

Eelmise nädala lõpus allkirjad saanud tehinguga müüsid Toom Tekstiili senised aktsionärid Illimar Toom ja Innar Susi neile ettevõtete kaudu kuulunud enamusosaluse. Ettevõtte ostis Smart Production Nordic OÜ, keda esindab eelmisel sügisel Wendre tehase juhi kohalt lahkunud ja tänavu maist Toom Tekstiili tegevjuhina tööle asunud Vahur Roosaar.

Roosaare kõrval hakkab Toom Tekstiili juhatusse kuuluma Peep Armväärt, kes samuti veel eelmisel aastal töötas Wendres. Investorigruppi kuuluvad ka Marko-Rollin Põdra ja Urmas Tiru. Nii Roosaar kui Armväärt on mõlemad varemgi tegutsenud Toom Tekstiilis. Viljandist pärit Roosaar töötas Toom Tekstiilis aastatel 2001–2002.

Wendres oli Roosaar ametis 16 aastat. Pärast Wendrest lahkumist Pärnu Postimehele antud intervjuus mainis Roosaar, et ihkaks suuremat otsustusõigust kui palgatöötajal. 

“Minule oli põhimõtteline küsimus: kas olla edasi juhi rollis palgatöötajana või sellises ettevõttes, kus mul on märkimisväärne osalus? Need on eri asjad: kas toimetada palgatöötaja või osanikuna,” ütles Roosaar toona. Üks Wendrest lahkumise põhjusi olla olnud omanikust erinev arusaam ettevõtte ootustest ja soovidest.

Taas tekstiilivaldkonda tõi Roosaare juhuste ja heade võimaluste kokkulangevus. “Meil olid investoritega head suhted ja kogemused ja kui see Toom Tekstiili variant tekkis, otsustasime tegutseda ja vaadata, kas jõuame sellega kuhugi,” selgitas ta.

See, et Toom Tekstiili investorigruppi kuuluvad kunagised Wendre juhttöötajad, on Roosaare sõnutsi juhus. “Me ei ole lahkumist kuidagi koordineerinud ega plaaninud,” ütles Roosaar. “Need asjad on nii kätte jooksnud, et oleme päris paljude inimestega jälle koos, aga teises ettevõttes.”

Meie eesmärk on paari aastaga ärimahtu kahekordistada ja muuta Toom Tekstiil kasumlikumaks.
Vahur Roosaar

Äsja üle võetud firma tegevuses ei ole Roosaare ütlust mööda plaanis järske ümberkorraldusi teha, kuid teatud uuendused on tootmises ja müügis vajalikud. 

“Toom Tekstiil on oma valdkonnas tugev ja tuntud tegija, mis annab hea vundamendi edasiminekuks,” kinnitas ta. “Kavatseme jätkata tekstiiltoodete valmistamist nii Eesti turule kui ka ekspordiks. Meie eesmärk on paari aastaga ärimahtu kahekordistada ja muuta Toom Tekstiil kasumlikumaks.”

Roosaare sõnutsi on Eesti tootjatel keeruline konkureerida globaalse masstootmisega, kuid plaanis on ära kasutada kõik siinsed tugevad küljed: toota kvaliteetsemalt ja targemini. “Eriti Põhjamaades on Eesti tekstiil- ja mööblitooted tuntud kõrge kvaliteedi poolest ja see loob meile ekspordivõimalusi,” lausus ta.

Kuigi Wendre ja Toom Tekstiil tegutsevad samas valdkonnas, leidis Roosaar, et need ei konkureeri omavahel. “Toom Tekstiil on ikkagi peaaegu kümme korda väiksem kui Wendre,” märkis ta. “Meie plaan ei ole Wendrega samade klientide, tootegruppide või niisama suure mahuga hakata konkureerima. Tahame olla palju tugevamad näiteks naturaalsete materjalide valdkonnas ja tugevad ringmajanduses.”

Toom Tekstiili asutaja Toomi sõnutsi sündis tal otsus ettevõte müüa, sest soovib keskenduda muule. “Toom Tekstiili vastu tundis huvi mitu ostjat ja valiku tegemisel sai määravaks ennekõike visioon. Olen kindel, et ettevõte sai kogenud ja selge tulevikukujutlusega uued omanikud, kelle juhtimise all tegevus nii jätkub kui kasvab. Müügi eeltingimus oli, et tootmist Viljandis ja Abja-Paluojas ei lõpetata. Sellise kinnituse on uued omanikud andnud,” ütles Toom. Poolte kokkuleppel ei avalikustata tehingu hinda.

1995. aastast tegutsev Toom Tekstiil on üks juhtivaid kodutekstiili, madratsite ja mittekootud materjali tootjaid Eestis. Ettevõte toodab peamiselt tekke ja patju, aga ka voodeid ja madratseid ning mööbli- ning ehitustööstuses kasutatavaid vatiine. Peale koduriigi müüakse kaupa Saksamaale, Austriasse, Soome, Leetu.

Tagasi üles