Lääneranna vald võtab suurima võimaliku laenu ja plaanib maamaksu tõusu

Sirle Matt
, ajakirjanik
Copy
Uus laen, millega volikogu nõustus, tõstab Lääneranna laenumäära maksimumini. Ühtlasi plaanib omavalitsus üle kahe miljoni eurost järelmaksu uue koolimaja ehitajalt, mis samuti on sisuliselt laen.
Uus laen, millega volikogu nõustus, tõstab Lääneranna laenumäära maksimumini. Ühtlasi plaanib omavalitsus üle kahe miljoni eurost järelmaksu uue koolimaja ehitajalt, mis samuti on sisuliselt laen. Foto: Mailiis Ollino

Lääneranna vallavolikogu otsustas võtta Lihula gümnaasiumi ehitusega seoses 8,2 miljonit eurot laenu pangalt ja üle kahe miljoni järelmaksuna ehitajalt. Volikogu istungil jäi vastuseta opositsiooni küsimus, kui suur on kooliga seotud makse tulevikus, kuna koolimaja tuleb vast loodavalt valla äriettevõttelt turuhinnaga rentima hakata.

Esmalt otsustas Lääneranna volikogu asutada osaühingu Lääneranna Haldus, mis võtab üle kooli ehitusega seotud hankelepingu ja sellega seotud kohustused. Lääneranna Haldus registreeritakse käibemaksukohuslasena ja ehituse käibemaks on selliselt võimalik ehitusmaksumuse osana ajatada. Pikemas perspektiivis viiakse Lääneranna Haldusesse üle kogu vallale kuuluva kinnisvara korraldamine.

Lihulasse kavandatava koolimaja ehitamine läheb hankega saadud pakkumise järgi maksma 11,6 miljonit eurot koos käibemaksuga. Vallal pole siiani õnnestunud saada selle tarvis toetust ühestki riigi korraldatud meetmest. Olemas on vaid 1,5 miljoni euro suhtes leping haridus- ja teadusministeeriumiga ja sellestki on 400 000 eurot juba uue maja projekteerimisele ära kasutatud. Küll kehtib ehitajaga kokkulepe, et 30 protsenti lepingusummast on aega maksta kolm aastat, mis sisuliselt tähendab ehitajalt laenu võtmist. Otsekohe väljakäidava summa suurust kavandab vald vähendada umbkaudu miljoni euro võrra kooliümbruse esialgu tegematajätmise arvelt. Samuti arvestatakse käibemaksuta summadega, just põhjusel, et loodav haldusfirma on käibemaksukohuslane, millel on õigus sisendkäibemaksu tagasi küsida.

Tagasi üles