Kodanikujulguse aumärgi said üheksa julget Eesti inimest. Nende seas Dmitri Šerstjuk, kes ainsana lähedal viibijatest tajus olukorra ohtlikust ning kutsus politsei inimesele, kes teist noaga lõi.
Kodanikujulguse aumärgi saanu kutsus Pärnus noakangelasele politsei
Kodanikujulguse aumärke jagab justiitsministeerium juba 2004. aastast. Sellega tunnustatakse inimesi, kes on oma tegevusega ära hoidnud kuriteo või tõkestanud selle toimumist, aidanud kinni pidada kurjategijaid või osutanud abi kuriteoohvritele. Samuti on võimalik aumärki anda olulise panuse eest inimeste turvatunde tõstmisel.
Justiits- ja digiministri Liisa Pakosta sõnul on kodanikujulguse väärtus võtta vastutus, mis suure pildis tagab turvatunde paljudele.
Sel aastal pälvisid kodanikujulguse aumärgi: Anželika Kruk, Arina Aleksandrova, Anastasija Hatkevitš, Zlata Demska, Dmitri Šerstjuk, Evelin Onno, Heinrich Niitov, Jaan Uusna ning Voiteh Karnatsevitš.
Dmitri Šerstjuk märkas eelmise aasta septembri lõpus Viiking spaakeskuse ees arenevat konflikti kahe võõra meesterahva vahel, kellest üks paistis käes hoidvat nuga. Dmitri tajus, et olukord võib kujuneda äärmiselt ohtlikuks ja reageeris kiiresti – spaakeskuse fuajeesse sisenedes helistas ta kohe hädaabinumbril 112, andes teada, et keskuse ees on toimumas kaklus ja ühel osapoolel on käes nuga.
Kuivõrd Dmitri oli jäänud õues toimuvat spaakeskuse fuajeest, ohutust kaugusest jälgima, nägi ta, kuidas üks meestest lõi teist noaga selga, millest ta andis samuti vahetult häirekeskusele teada. Tänu tema tähelepanelikkusele ja operatiivsele tegutsemisele jõudsid politsei ja kiirabi kohale loetud minutitega, kannatanu sai kiirelt arstiabi ning kahtlustatava pidasid politseiametnikud sündmuskohal kinni.
Märkimist väärib asjaolu, et kuigi tegemist oli nädalavahetuse ja päevase ajaga, mil spaakeskuse ees liikus teisigi inimesi, ei tajunud keegi teine peale Dmitri olukorra tegelikku ohtlikkust ega andnud hädaabinumbril teada toimuvast konfliktist, mis peagi päädis noarünnakuga.
Pärnu Postimees kirjutas kuidas 34aastane Tony Rei tuli mullu 30. septembril ühes kamraadiga suvepealinnas Viikingi spaast. Mõlemad olid joonud ja meeste jutujoru arenes spaa ukse ees konfliktiks. Tekkis kähmlus. Tülile sattus peale spaasse suundunud inimene, kes helistas viivitamata numbril 112. Just sel ajal, kui pealtnägija häirekeskuse päästekorraldajaga rääkis, tõmbas Rei vöölt noa ja lõi sellega ohvrile vastu kätt, seejärel virutas talle terariistaga selga. Niisiis andis pealtnägija häirekeskusele pussitamisest otse teada ja tänu sellele jõudis kiirabi ruttu kohale.
Noatera vigastas kannatanu põrna, mis hiljem tuli eemaldada.
Konflikti põhjuse kohta oli mõlemal oma versioon. Kohtueelses menetluses väitis Rei kaitsja, et nuga saanud mees ise alustas ja tegemist oli hädakaitsega, ent see juhtum jäi turvakaamera vaatevälja. Kohtus ei tulnud enesekaitse enam jutukski.
Pärnu maakohus mõistis Rei veebruaris süüdi eluohtliku raske tervisekahjustuse ja elundikaotuse tekitamises. Viieaastane vangistus vähenes lühimenetluse tõttu kolmandiku võrra ja varasemat kandmata karistust liites kujunes karistuseks kolm aastat ja seitse kuud türmi.