Saarde valla Raja talu peremees Andrus Teemant ei ole kategooriliselt nõus väitega, nagu oleks kuue poni surm ülemöödunud nädalal tingitud kaunis tavalisest nakkushaigusest leptospiroosist.
Ponide surma põhjus jätkuvalt ebaselge
„See asi ei ole päris nii,” nentis Raja talu peremees, kes seostab loomade lõppemist eelkõige marutaudivaktsiiniga, mida selles piirkonnas 16. septembril lennukilt külvati. „See on veterinaarameti versioon ja väga sobiv põhjus rahvale ütelda, et näete, me leidsime, mis loomadel viga oli.”
Esimest korda tuli veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel sellise seisukohaga avalikkuse ette 27. septembri „Terevisioonis”, hiljem on peadirektor analoogse arvamuse välja ütelnud nii Maalehes kui teisteski väljaannetes.
„Lahangu tulemused näitavad, et loomade surma põhjustas mitte just liiga tavatu nakkushaigus – leptospiroos,” ütles Pärtel Õhtulehele.
Teemanti pani imestama, et kui lahangul leiti korjustest leptospiroosi tekitavate bakterite vastaseid antikehi, tehti kiiresti järeldus: ahaa – leptospiroos.
Raja talu peremehe hämmastust on toetanud seegi, et pakutud versiooniga ei soostu hulk loomaarste, kellega ta on sel teemal konsulteerinud.
„Mitte keegi ei tea nimetada maailmast ainsatki juhtumit, kus leptospiroos oleks niimoodi karjale mõjunud,” laiutas Teemant käsi. „Kui see aga on tõesti nii, peab haigus kuuluma ohtlike taudide hulka.”
Kõike eelöeldut silmas pidades oli Raja talu peremees kindlalt seda meelt, et 16. septembril hakatuse saanud kurvale loole on punkti panna vara.
„Väide, et karjas on leptospiroos, ei võta vajadust otsida loomade surma tegelikku põhjust,” tõdes Teemant. „Leptospiroos ei ole selline haigus, mis osa loomakarjast nii äkki jala pealt maha võtab, ja et teine osa loomadest leptospiroosist ravita mõne päeva jooksul terveks saab, ei ole samuti loogiline.”