Skip to footer
Saada vihje

Ambitsioonika Pärnu neiu eneseavastamise tee viis Inglismaa ülikooli

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Meediaalast kirjandust leidub ülikooli raamatukogus riiulite kaupa ja lugemist mugavas kott-toolis jätkub tundideks.

Enne Pärnu Hansagümnaasiumi lõpetamist seisis Meelika Lehola (20) nagu paljud teisedki abituriendid võimaluste kuldsel keskteel, hinges küsimärk tuleviku suhtes.

Praegu elab Meelika Walesis ja tunneb end kui muinasjutumaal. “Juba enne siiatulekut imetlesin piltidelt seda paika, mis päriselt osutus niisama kauniks,” räägib ta uuest kodukeskkonnast. Kirjeldades värvikalt ümbritsevat loodust ja inglaste karjakasvatajate iseloomu: “Maastik on siin väga loogeline ja künklik, millel nosivad rohtu tuhanded lambad.”

Vaheldust otsides ja hirmu trotsides

Pärast gümnaasiumi lõpetamist oli Meelika kindel, et vajab Eestist vaheldust, ja teadis, et parim viis enesetuulutamiseks on minna välismaale. Nii täitis neiu Dream Foundation Eesti on-line-keskkonnas väliskõrgkooli õppima asumise avalduse. Praegu omandab Meelika meedia- ja kommunikatsioonialast kõrgharidust õpilaste rahulolult esirinnas Aberystwythi nime kandvas Walesi ülikoolis Suurbritannias.

Hoolimata väiksest hirmust, teadis Meelika, et välismaale minekuga astub ta oma elus õiget rada pidi. “Nagu ikka oli see äsja keskkooli lõpetanu hirm või pigem küsimus: kas see on õige otsus?” räägib tudengineiu. Ta meenutab, et isegi lennujaamas kriipis veel hinge kahtlus õigete otsuste langetamise suhtes, aga “nii kui läksin lennukisse ja jõudsin Inglismaale, teadsin, et juhtub, mis juhtub, ma olen noor ja võin alati oma otsuseid muuta”.

Kiire kohanemine

Tänu kohalike abivalmidusele ja avatud meelele on Meelika end kenasti sisse seadnud ja peab Walesi oma teiseks koduks. Kiire kohanemisprotsessi kõrvalt tõdeb neiu paberimajanduse keerulisust, mis on aga ületatav, kui olla aktiivne suhtleja.

“Raske oli pigem alustada uut elu uues kodus,” nendib Meelika ja naerab, et uustulnukatele mõeldud üritustest ja asjaajamistest tulenevalt jõudis ta potid-pannid, voodipesu ja muud tarbeesemed soetada alles esimese nädala järel. Samamoodi kui paljud välistudengid elab Meelika ülikooli ühiselamus.

Oma hariduse sepp

Neiu tunnistab, et välismaale sõitmise otsus oli parim võimalike seast, seda ka haridussüsteemi silmas pidades. “Ühinenud Kuningriigi haridussüsteem nõuab täpselt nii palju, kui sul tegelikult elus vaja on – see on kasulik, põnev, moodne ja huvitav,” räägib Meelika ning tõdeb Eesti hariduse liigset teooriapõhisust, mis tegelikkuses õpilasel ajapikku meelest läheb.

“Siinne rõhk on pigem praktikatel ja grupitööl, mis on kordi arendavam ja oskusi andev.” Inglismaal ja mujal maailmaski tudeerides peab jaguma tahtejõudu ise õppida. “Keegi ei sunni sind midagi tegema, aga selleks, et oleks näha häid tulemusi, pead õpitava vastu huvi tundma ja juurde uurima,” nendib vastne tudeng.

Eneseavastamise retk

Inglismaal elades on Meelika muutunud palju enesekindlamaks. “Kindlasti olen muutunud julgemaks, avatumaks ja suhtlusaltimaks,” räägib ta ning kinnitab, et positiivseid muutusi on temas esile toonud ennekõike grupitöös, seminarides ja loengutes osalemine, kus on väga tähtis olla julge ja pidevalt suhelda.

Näinud erinevaid inimesi oma klassis ja koolikeskkonnas, tõdeb Meelika: “Vahet ei ole, kes sa oled, sinu arvamus on väga teretulnud. Isegi kõige arglikumad inimesed suudavad siin oma arvamust avaldada. See on julgus, mida saab välismaal õppides.”

Meelika leiab, et jäänuks ta Eestisse, ei oleks ta endas seda külge avastanud. “Kodus on elu mugav, emakeeles on lihtne suhelda ja pingutad ainult nii palju, kui õpetaja käsib. Milleks juurde uurida?” arutleb noor pärnakas.

Teretulnud lisaraha

Kuna vastupidiselt Skandinaavia riikidele, Taanile ja Rootsile on Suurbritannias ülikoolis õppimine tasuline, käib Meelika õpingute kõrvalt tööl. “Töö leidsin suhteliselt kiiresti,” räägib kohvikus töötav neiu, kes kiiresti ametileidmise aluseks peab põhjalikku CVd ja väga head inglise keeles väljendumise oskust.

Hea palk võimaldab pühenduda õpingutele. “Palk on võrreldes Eestiga kordi suurem, eriti arvestades, et töötunde teen suhteliselt vähe,” räägib Meelika. Lisades, et kui tahta, saab väikse pingutamise ja julge suhtumisega kõik soovitu, kaasa arvatud töökoha.

Noorus on riskivõtmise aeg

Inimestel, kes tahaksid välismaale õppima minna, aga ei ole veel oma otsuses kindlad, soovitab Meelika seda otsust põhjalikult kaaluda ja arutada mõtet oma vanemate või välismaal õppijate/õppinutega. “Kui pole kindel oma otsuses, tasub alati meeles pidada, et riskivõtmine polegi nii hirmus. Elu on küllalt pikk, et riske võtta, õigeid ja valesid otsuseid teha,” arvab Meelika Lehola, kes on kindel, et teda ootab avaras maailmas ees suur tulevik.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles