Skip to footer
Saada vihje

Grossilt napsati Kilingi-Nõmmes nina eest poekrunt (2)

Aastakümneid poolikuna seisnud hoone asemele plaanis OG Elektra ehitada kaupluse.

OG Elektra ehk Grossi Toidu­kaubad soovib ­teha Kilingi-Nõmme kaupluse, kus saaks tööd 15 inimest. Ettevõte lubab pakkuda odavamat söögikraamigi. Seniseid plaane tabas aga tagasilöök, kui poe rajamiseks välja vaadatud krunt ettevõtte nina­ eest ära napsati.

Tänavu 7. jaanuaril sai Saarde vallavalitsus Grossi Toidukaupade esindajalt kirja, kus uuriti võimalust laieneda Kilingi-Nõmme. Huvi pakkus Pärnu 40 hoone. See on aastakümneid poolikuna seisnud ja pikalt müügis olnud.

Saarde vallavalitsus arutas seda päringut 13. jaanuari istungil ja otsustas, et poe ehitamiseks tuleb teha projekteerimistingimuste avalik menetlus. Sellest pidi valla ehitusspetsialist Grossi ettevõtet teavitama.

Kinnistusregistrist selgub, et samal päeval, kui toimus vallavalitsuse istung, osteti Grossile huvi pakkunud maja ära. Kuid kinnistut ei soetanud OG Elektra, vaid Kilingi-Nõmme ­majandusühistu, mille kauplus asub sellest alla 100 meetri kaugusel. ­Kilingi-Nõmme majandusühistu nõukogu esimees on Avo Tursk, kes ühtlasi on Saarde valla­valitsuse liige.

Grossi Toidukaupa­dele tuli selline asjade käik üllatusena ja nad heitsid vallajuhti­dele ette informatsiooni lekitamist majandusühistu juhtkonnale. Nende meelest on tegu korruptsiooni tunnustega olu­korraga.

OG Elektra juhatuse liige ja tegevjuht Raigo Mõlder kirjutas vallale, et selline olukord, kus vallavalitsusest on tulnud varjatud vastuseis investeeringu tegemiseks, on esmakordne.

Äriettevõte ostab, müüb ja tegutseb ega pea rääkima oma plaanidest.

Avo Tursk, Kilingi-Nõmme majandusühistu nõukogu esimees

Tursk ütles, et majandusühistu otsused kuuluvad juhatuse pädevusse ja nõukogu ei tegele iga päev selliste asjadega. Küsimusele, kas tegu võib olla vastuseisuga konkurendi lisan­dumisele, vastas Tursk, et tema nii pahatahtlik inimene pole.

“Minul sellist arusaama pole. Kui teised inimesed, kaasa arvatud aja­kirjanik, selliseid mõtteid mõtlevad, siis see on teie mõttelaad. Mina ei ­oska seda teile pahaks panna ega heaks kiita,” rääkis Tursk. “Äriette­võte ostab, müüb ja tegutseb ega pea rääkima oma plaanidest.”

Saarde vallavanem Andres Annast ei nõustu Mõlderi süüdistustega. Vallajuhi jutu järgi pidanuks ettevõte märkima oma esimese vallavalitsusele saadetud kirja ärihuve sisaldavaks dokumendiks. Kuna seda ei tehtud, läks kiri vallavalitsuse dokumendiregistris avalikuks dokumendiks. “Sealt sai igaüks võimaluse lugeda,” lausus vallajuht.

Maja Pärnu 40 kinnistul

Mitmeotstarbeline hoone oli toona liiga ambitsioonikas projekt.

Kilingi-Nõmme majandusühistu kunagise esimehe Peep Kaljuste sõnutsi alustati maja ehitust 1987. aasta paiku. Tema hinnangul oli tegu juba projekteerides liiga suure katsumusega.

Hoonesse oli planeeritud katlamaja kooli ja uue lasteaia kütmiseks, alajaam, mis varustanuks elektriga Kilingi-Nõmme Pärnu-poolset linnaosa. Samuti taheti sinna rajada miilitsajaoskond, pesumaja, söökla, kaks baari ja kondiitriäri.

Ehitus peatati enne Kaljuste tulekut kolmel korral ja kord tema ametiajal. “Toonase keskkonnainspektsiooni nõu oli, et kooperatiiv ehitaks välja linna veepuhastussüsteemi, mida ehitatakse tänini,” meenutas ­Kaljuste. Kuna majandusühistule tähendanuks nii suur investeering pankrotti, siis sellest loobuti.

Siiski on Annast OG Elektrale saadetud vastuses avaldanud kahetsust, et säärane olukord tekkis, ja lisas, et uus kauplus on Kilingi-Nõmme oodatud. Poe ehituseks pakkus ta Pärnu tänava kinnistuid 32–48. Seal on valla üldplaneeringu järgi koht äritegevuseks.

Mõlderi sõnul ei ole tagasilöök nende plaani muutnud. Tuline soov Kilingi-Nõmme pood ehitada on neil endiselt ja töö selle nimel käib. Ju leidub sobiv asupaikki.

Kommentaarid (2)
Vaba aeg
Tagasi üles