Saada vihje

Uudne lahendus võeti hästi vastu: iga viies uuringus osalenu tegi emakakaelavähi testi kodus

HPV-test, mida saab kodus teha.
HPV-test, mida saab kodus teha. Foto: Tervise arengu instituut

Tervisekassa esmastel andmetel osales mullu emakakaelavähi sõeluuringus ligemale 50 000 naist, kellest iga viies tegi testi kodus. Pärnumaa elanikest kasutas kodus testimise võimalust 17 protsenti osalenutest.

Testi koju tellimist on pakutud juba mitu aastat nendele naistele, kes aasta esimeses pooles ei ole sõeluuringus osalenud. 2024 oli aga esimene aasta, mil kodus testida võis kogu aasta vältel.

"Naised on kodus testimise väga hästi vastu võtnud ja möödunud aastal tegi kodus testi umbes 10 000 naist. Tegelik kodus testijate arv on ilmselt suuremgi, sest 2024. aastal sõeluuringu testi koju tellinud naised saavad seda laborisse saata veel jaanuari lõpuni. Positiivne üllatus on seegi, et kodune test oli eriti populaarne 60–65aastaste naiste seas: selle valis iga neljas osaleja," rääkis tervisekassa sõeluuringute osateenusejuht Maria Suurna. Lisades, et kodus tehtu on niisama usaldusväärne kui tervishoiuasutuses võetud proov.

Tänavugi saavad sihtrühma naised endale internetist testi koju tellida. Aasta jooksul avaneb võimalus sõeluuringu testi ka apteekidest küsida.

​Tervisekassa paneb kõigile südamele, et kui ka esimese uuringu tulemus on positiivne, ei tähenda see veel kindlalt vähki või vähieelseid muutusi, vaid vajadust lisauuringute järele, kuhu on väga oluline minna. "Paljudel naistel jääb sõeluuringu teekond pooleli ja lisauuringutele ei jõuta. Enda tervise huvides soovitame aga tungivalt seda teha, sest vaid varakult avastades ja ravides on võimalik vähidiagnoosi vältida," rõhutas Suurna.

Sõeluuringuga tuvastatakse kõrge vähiriskiga HPV-nakkust, mis on emakakaelavähi peamine tekkepõhjus. Naistel, kel HPV-test positiivne, otsitakse seejärel vähieelseid muutusi ehk seisundit, kus pahaloomuline kasvaja ei ole veel välja arenenud. "Tänu sõeluuringule saab rakumuutused avastada varakult, mil need on hästi ravitavad. Peale selle saab vähki haigestumist ennetada HPV-vastase vaktsineerimisega," kinnitas Ida-Tallinna keskhaigla naistenõuandla osakonnajuhataja Külli Erlang.

Tervisekassa juhib jaanuaris ehk emakakaelavähi teadlikkuse kuul tähelepanu vähi ennetamise ja varase avastamise tähtsusele. Kampaania põhineb pere-, sõprus- ja kogukondade teavitamisel, et inimesed toetaksid üksteise positiivset tervisekäitumist.

"Iseennast on väga lihtne ära unustada, teha on ju kogu aeg palju, päevad on pikad, aga neist üheski ei  piisa tunde. Õnneks on olemas sõeluuringud, mis tuletavad meelde, et võiks lasta end kontrollida ka siis, kui ise ühtegi muutust märganud pole, ja sõbrad, kes ei lase unustada, et on sinu aasta! Sõeluuring on väike asi, aga me kõik teame kedagi, kelle elu see on päästnud. Oleme üksteise turvavõrk ja ärme unusta oma sõpru ja lähedasi!" julgustas kampaanianägu Liisa Tagel. 

Kes on 2025. aastal sõeluuringule kutsutud?

Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant ehk aastatel, kui nad tähistavad juubelit ehk viie või nulliga lõppevat sünnipäeva. 2025. aastal on tasuta emakakaelavähi sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja -kindlustamata naised, kes sündinud 1960., 1965., 1970., 1975., 1980., 1985., 1990. ja 1995. aastal.

Sihtrühma naised võivad uuringule registreerida terviseportaalis või võttes telefoni teel ühendust sobiva tervishoiuasutusega. Koju saab testi tellida Tartu ülikooli kliinikumi ühendlabori veebikeskkonnast. Sõeluuringust saab osa võtta läbi aasta, personaalset kutset e-posti ega kirja teel ootama ei pea. 

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles