Ansip soovitas Vändra volikogu otsuse kohtusse kaevata

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vändra valla lipp.
Vändra valla lipp. Foto: Riigikantselei

Kommenteerides Vändra vallas puhkenud tüli valimisringkondade arvu üle, ütles peaminister Andrus Ansip, et kui valimisringkond on moodustatud õigusvastaselt, ei ole õiguspärased ka järgnevad valimised ning soovitas neil, kelle meelest nende huvisid on riivatud, kohtu poole pöörduda.

"Lepingud on täitmiseks," ütles peaminister neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, kommenteerides Pärnumaal Vändra vallas puhkenud tüli valimisringkondade arvu pärast.

Peaminister sõnas, et kui valimisringkonnad on moodustatud õigusvastaselt, siis on õigusvastased ka järgnevad protseduurid, nagu näiteks valimiste läbiviimine.

Ansipi sõnul on neil inimestel, kes tunnevad, et volikogu otsus riivab nende õigusi, alati võimalik pöörduda kohtusse. "Minu meelest on [Vändra volikogu otsusega seoses] alust kohtusse pöördumiseks küll," ütles peaminister.

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler nimetas olukorda väga kahetsusväärseks. Tema sõnade kohaselt on tegu sisuliselt valimisvõitlusega, kus üritatakse kehtestada olukorda, kus "võimulolev seltskond saaks võimalikult mugavalt jätkata".

Kiisleri sõnul diskrediteerib Vändara volikogu otsus omavalitsuste ühinemisprotsessi. Ta nentis, et varem ei ole niisugust olukorda ette tulnud ja seadused sellises olukorras mingeid sanktsioone ette ei näe.

Kiisleri kinnitusell on kaalumisel võimalus algatada volikogu otsuse üle maavanema järelevalve ja otsus vaidlustada.

Regionaalminister soovitas inimestel, kelle huvisid on riivatud, kohtusse pöörduda. Ka sõnas ta, et parim sanktsioon lepingut rikkunud inimeste suhtes on valimistel nende poolt mitte hääletada.

Nelja aasta eest Kaisma vallaga liitunud Vändra valla volikogu otsustas teisipäevasel erakorralisel istungil muuta valdade liitumislepingut.

2009. aastal liitunud Kaisma ja Vändra valla liitumisleping nägi muuhulgas ette, et järgmised kaks valimisperioodi, ehk kuni aastani 2017, on Vändra vallas kaks eraldi valimispiirkonda – Kaisma ja endise Vändra valla piirkonnad. Kahe valimisringkonna puhul jaguneksid 15 volikogu liikme mandaati nii, et viis jääksid Kaismale ja 10 endisele Vändra valla piirkonnale.

Vändra valla arengunõuniku, praegu vallavanema ülesannetes oleva Mari Reinfeldti sõnul kohaliku omavalitsuse valimisseadus sellest kokkuleppest aga kinni pidama ei kohusta.

Tagasi üles