Pärnumaa jahimeeste liidu juhatuse esimees Jaan Liivson, olete 20 aastat ohjanud organiseeritud jahindustegevust Pärnumaal. Milliseid muutusi võiksite esile tuua?
Jahimeeste arv liidus eriti kõikunud ei ole, nii mõnekümne inimese võrra. Praegu on ühenduses 830 jahimeest. Aga suuremad muutused on toimunud jahivarustuses. 20 aastat tagasi ei saanud me eriti rääkida raadiosidest jahil, mis nüüd on tavaline. Algaastail kasutasime patuga pooleks piraatjaamu hundijahil – saime need kõrvalisi ja keelatud teid pidi. Vintraudseid relvi võis klubi peale ühe käe sõrmedel üles lugeda, praegu on suuremal osal meestest need olemas. Nüüdisaegse relvaga saab vältida jahipraaki, lasta täpsemalt.
Kui mehed praegu enne jahti rivvi astuvad, on kena vaadata: vormis mehed. Algusaastatel olid rivis vihmamantlid-vatijopid, mõnel veel õlised, nii et hirm oli tulega lähemale minna.
Mis on korraldatud jahi eelis?
Liidus on 22 jahiseltsi. Peale selle tegutseb Pärnumaal üheksa iseseisvat, mis liitu ei kuulu. Pärnumaa on Eesti suurim jahipiirkond ja liitu kuulumise eeliseks arvan info kiiremat liikumist, võimalust suuremate ettevõtmiste algatamiseks ja õigust osaleda õigusaktide koostamisel. Praegu teeme koos Eesti jahimeeste seltsiga tõhusat tööd suunas, et vähendada riigi koormust jahinduse korraldamises-juhtimises. Üritame üle võtta riigi käest funktsioone, millega saame ise hakkama. Näitena võib tuua kõiki jahimeeste koolitusi, suuruluki laskekatsete vastuvõtmisi ja tunnistuste väljastamisi. Haldusleping ongi allkirjastamise järgus.
Eestis on juurutatud saksa jahikultuuri. Kuivõrd see vilja kannab?