Pärnumaa rahvaliitlased toetasid sotsidega ühinemist

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Mihkel Maripuu

Rahvaliidu Pärnu maakonnaühenduse erakorraline konverents otsustas toetada ühinemist Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE).


Erakonna Pärnu maakonnaühenduse esimees Vilja Alamaa ütles, et hääletusel osales 39 delegaati, kellest 23 oli SDEga ühinemise poolt ja 16 vastu."Tuliseid vaidlusi oli, konverents oli sisukas. Ühinemisotsus kergelt ei tule, oleme ju kõik olnud kaua erakonna liikmed," ütles ta.Alamaa lisas, et võimaliku ühenderakonna nime Eestimaa Sotsiaaldemokraatlik Erakond arutati ja seda põhimõtteliselt toetati, kuid eraldi hääletust ei toimunud.Rahvaliidu ja SDE juhtide ühinemisplaanid tulid avalikuks 12. aprillil, kui erakondade esimehed sõlmisid ühiste kavatsuste deklaratsiooni. Samal päeval moodustas Rahvaliidu volikogu läbirääkimisdelegatsiooni, kes alustas paar päeva hiljem SDE esindajatega kõnelusi. Delegatsioonide töö päädis ühinemislepingu projekti esitamisega mõlema erakonna juhatusele, kes kiitsid selle aprilli lõpus heaks.Ühinemislepet arutab laupäeval Rahvaliidu ja seejärel 16. mail SDE volikogu. Lõpliku  otsuse teeb Rahvaliidu kongress 23. mail ja SDE üldkogu juuni algul. Mõlemas parteis on ühinemise otsustamiseks tarvis vähemalt kahe kolmandiku delegaatide toetust.Lepinguprojekti järgi ühineb Rahvaliit SDEga ning partei nimeks saab Eestimaa Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Dokumendi kohaselt peaks ühinemine lõppema ühise üldkoguga, mis toimub ajavahemikus oktoobrist tuleva aasta maini ning kus valitakse erakonnale uued juhtorganid.Seni juhivad parteid kaasesimeestena Karel Rüütli ja SDE praegune juht Jüri Pihl ning aseesimeestena Peeter Kreitzberg, Anto Liivat, Kajar Lember, Indrek Saar, Katrin Saks ja Ene Tomberg. Samuti jäävad samaaegselt ametisse peasekretärid ja teiste valitud kogude juhid.Lepinguprojekt näeb ette, et pärast ühinemise registreerimist kuni esimese üldkoguni ühendatakse mõlema erakonna juhtorganid, kes peavad varem oma poliitilise tegevuse kooskõlastama. Otsuseid saab kuni uute juhtorganite valimiseni teha ainult siis, kui nende poolt hääletab enamik kummagi partei praeguste juhtorganite liikmeid.Liitumisprotsessi koordineerib leppeprojekti kohaselt kümneliikmeline koordinatsiooninõukogu, kes ühtlasi juhib ühenderakonna riigikogu valimiste kampaaniat. Nõukokku kuuluvad mõlema erakonna esimees, aseesimehed ja peasekretärid ning seda juhib Jüri Pihl. Eraldi toimkond luuakse programmi ja põhikirja uuendamiseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles