Pärnu lasteaiakoht maksab 40 000 krooni aastas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pärnu kõige odavama lasteaiakohaga lasteaed on Kadri. Eile pärastlõunal sättis kasvataja Jana Jakobson seal oma rühma lastel juukseid, et nad oleksid viksid, kui õhtusöögile kutsutakse.
Pärnu kõige odavama lasteaiakohaga lasteaed on Kadri. Eile pärastlõunal sättis kasvataja Jana Jakobson seal oma rühma lastel juukseid, et nad oleksid viksid, kui õhtusöögile kutsutakse. Foto: Urmas Luik

Pärnu linnavalitsuse hallatavas 14 lasteaias on odavaima ja kalleima lasteaiakoha hinnavahe ligikaudu 11 000 krooni aastas.

Just nii suur vahe nähtub Pärnu linnavalitsuse haridusosakonna 2011. aasta eelarveprojektis esitatud kuluarvestusest.

“Lasteaiakoha maksumus kujuneb tegelike kulutuste alusel, kus peamised suuruse kujundajad on laste arv rühmas ja lasteaiahoone ülalpidamiskulud, nagu soojuse kaod maja ehitustehnilise olukorra tõttu, vananenud elektriseadmestik ja muu sellesarnane,” selgitas haridusosakonna alushariduse peaspetsialist Marga Napp. “Kõige suurem kuluartikkel on kulutused personalile.”

Haridusosakonna 2011. aasta eelarveprojekti aluseks võttes on linna kõige kallim lasteaed Pillerpall (Rõugu 8a), kus lasteaiakoht läheb aastas maksma 46 573 krooni (2976.56 eurot), ja odavaim Kastani lasteaed (Kastani 3) aastase kohamaksumusega 35 556 krooni (2227.44 eurot).

Lapsevanemad kannavad lasteaiakoha kuludest Pärnus 11,3 protsenti, ülejäänu tuleb linnalt ja riigilt.

Veel rõhutas Napp, et sõime puhul ei peeta eraldi arvestust elektri- ja veekulu üle, mistõttu seal ei saa kohakulusid näidata. Samamoodi erirühmade puhul, kus laste arv on harilikust väiksem.

Haridusosakonna andmetel on Pärnu linna hallatavates lasteaedades 108 lasterühma ja neis oli 10. novembri seisuga kokku 2109 last. Sõimerühmi on 24 ja lapsi neis 378.

Vanema astme lasteaiarühmadesse järjekorda Pärnus ei ole, kinnitati haridusosakonnast. Suurt puudust tuntakse just sõimekohtadest.

Toimetusele esitatud andmete järgi on linnas praegu järjekorras ainult üheksa kolme- kuni nelja-aastast last. Seevastu sõimerühmadesse ootab pääsemist 81 last.

“Kokku on 2010. aastaks kohta soovinud 730 last, neist on ootele jäänud 90 last, 119 lapse vanemad on mingil põhjusel tänavu kohataotlusest loobunud,” selgitas Napp. “Kõik kohad on täidetud ja laste arv rühmades on viidud lubatud maksimumini: sõimerühmades 16, aiarühmades 22–24 ning liitrühmades 20 last.”

Pärnu linnavalitsuse 14 lasteaias käib praegu 64 last, kelle vanemad rahvastikuregistri järgi ei ela Pärnus. Nende eest maksavad omavalitsused niinimetatud pearaha.

Samal ajal ei saa püstitada küsimust: miks käib meie lasteaedades “võõraid” lapsi, kui omadelegi kohti ei jätku?

“Samal ajal kui teistest omavalitsustest käib Pärnu linna lasteaedades 64 last, siis Pärnu linna elanike registrisse kantud 60 last on omakorda teiste omavalitsuste lasteaedades,” selgitas Napp.

Napp tõi näitena Paikuse lasteaia, kus käib kaks Pärnu last, ning Suigu lasteaia-algkooli, kus alusharidust saab koguni 11 Pärnusse registreeritud last. Neli rahvastikuregistris Pärnusse registreeritud last käivad aga isegi nii kaugel kui Räpina lasteaias Põlvamaal.


Lapsed ootavad lasteaiakohta
4aastasi lapsi on ootel 3
3aastasi lapsi on ootel 6
2-3aastasi on ootel 28
alla 2aastasi on ootel 53

Andmed: Pärnu LV haridusosakond

Märksõnad

Tagasi üles