P, 26.03.2023

Ohustatud kõre arvukus kasvab jõudsasti

Lauri Mutso
Ohustatud kõre arvukus kasvab jõudsasti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõre, kes on tuntud kui juttselg-kärnkonn, oli alles eelmisel kümnendil kaduv liik, kuid nüüdseks on tema arvukus tublisti tõusnud.
Kõre, kes on tuntud kui juttselg-kärnkonn, oli alles eelmisel kümnendil kaduv liik, kuid nüüdseks on tema arvukus tublisti tõusnud. Foto: Urmas Luik

Tartu ülikooli zooloogia osakonna teadur Riinu Rannap rääkis Pärnus Strandis RMK (riigimetsa majandamise keskus, toim) looduskaitsekonverentsil Eesti rannikualade ohustatud kärnkonnaliigi kõre elupaikade taastamisest. Tänu sellele on kõre ehk juttselg-kärnkonna arvukus tublisti kasvanud ja jätkuvalt tõusuteel

Rannapi sõnutsi on kõrede elupaigad viies tema vaadeldud kohas taastamistööde tulemusena suurenenud kaks kuni neli korda ning kudunööride arv kasvanud üheksa korda.

Kõrede arvukus kahandasid vaid 2017. ja 2018. aasta põud, kui sigimisveekogusid üldse ei tekkinud või need kuivasid varakult ära. ”Sigimine oli ­väga madal nendel aastatel,” ütles Rannap. Rannap rääkis, et kõrede kaitsetegevuse tõhususe hindamiseks asuti 2006. aastal loendama nende kärnkonnade kudunööre. Kudunööris asuvad ridamisi kõrede munad ja iga emaskonna kohta on neid nööre ainult üks. Kudunööride arvu mõjutavad bioloogi sõnutsi elupaigakompleksi suurus, sigimisveekogude arv ja tähtsus elupaigas.

Märksõnad
Tagasi üles