/nginx/o/2024/07/30/16256244t1h470e.jpg)
Juuni keskel ründas Kaukaasia lambakoer maanteed pidi koju kõndinud vana meest sedaviisi, et ta jalg on siiamaani paistes ning valutab. Politsei ei algatanud menetlust põhjendusega, et koera omanik asus peale rünnakut tegema parendusi.
Saarde vallas Jaamaküla ja Surju vahelise tee ääres Õitse kinnistul elav Kaukaasia lambakoer on 70aastasele Kaimo Kamblale tuttav juba eelmisest aastast, sest mullu ründas üle aia hüpanud suur peni teda kolmel korral. Koer on Kambla jutu järgi koduaiast väljas käinud kutsikast saati. Pärast mulluseid rünnakuid lubas omanik oma lemmikuga kuulekuskoolitusele minna.
/nginx/o/2024/07/30/16256245t1h3b46.jpg)
Tänavu 13. juunil sammus Kambla Surjust maanteed mööda koju Jaamakülla, kaasas raske ratastel kott toidukraamiga. Umbes samal ajal, kui ta möödus Õitse kinnistust, liikus mööda teed veel kolm inimest ratastega, üks neist oli laps. Iga kord reageeris kaukaaslane inimeste peale valju haukumisega. Kambla oli siiski rahulik, sest silmas hoovis koera perenaist. "Sain kergendatult hingata," meenutas mees.
Sadakond meetrit koera kodust mööda kõndinud, tormas aiast pääsenud loom siiski lõrisedes Kambla poole. Kogemus oli teda õpetanud, et sel teel kõndides peab kaasas olema gaas. Seda ta asuski koera poole pihustama, kui irevil hammastega loom teda piiras. Kuna koer oli kiirema reaktsiooniga – tõmbus tagasi ja siis ründas taas –, polnud gaasist abi ja lõpuks said kaks ballooni tühjaks. Kambla tõrjus looma ratastel kotiga ja püüdis taganeda lähedal asuva võsani, et vähemalt seljatagune oleks kaitstud. Lõrisev ja vahutav koer tiirutas tema ümber.
/nginx/o/2024/07/30/16256246t1h165b.jpg)
Kui koera perenaine kohale jõudis, ei võtnud tema Kambla jutu järgi midagi ette, läks hoopis vana mehe selja taha, jättes ohvri enda ja ründava koera vahele. Kambla rääkis, et ilm oli palav ja tal lõppes raske käruga suurt koera tõrjudes jaks. "Ma juba tõesti tundsin, et lõpeks see ükskord ära, ma olen juba tõesti väsinud, täitsa meeleheide oli," sõnas ta.
Kamblal õnnestus kuidagi võsani jõuda. Seal astus ta koera käest pääsemiseks puude vahel olnud betoonist kaevurõnga peale. Kitsa serva peal kaotas mees tasakaalu ja kukkus kahe meetri sügavusse kaevu. Õnneks ei olnud põhjas vett, üksnes kaks suuremat põllukivi. Kaevust helistas ta hädaabinumbril 112. Koera perenaine öelnud Kambla sõnutsi talle samal ajal: "Ei helista, ei helista."
/nginx/o/2024/07/30/16256247t1hb6b5.jpg)
"Siis ta sai imekähku koera kätte, muidu ta ei üritanudki," kirjeldas Kambla edasist asjade käiku.
Kaevust pääses Kambla ise välja. "Häda käes, siis saad," sõnas ta, mööndes, et kohe ei tundnud ta ka jalavalu.
Pärast politseiga vestlemist palus koera omanik Kamblalt vabandust ja pakkus, et peseb ta mustaks saanud rõivad puhtaks. Kambla oli juhtunust niivõrd endast väljas, et ei soovinud kohapeal midagi klaarida, tahtis vaid koju, aga nõustus, et koera omanik võib samal päeval hiljem tema poolt läbi tulla. Politsei toimetas Kambla ühes toidukotiga koju. Selleks ajaks oli ta jalg juba tursunud. Koera omanik aga samal päeval Kambla juurde ei tulnud.
Kahe nädala pärast oli Kambla jalg nii paistes, et ta andis looma omanikele teada, et tal on vaja kompressi tegemiseks sidet ja viina, aga tal pole võimalust neid ise tooma minna. Kambla jutu järgi tõid koera omanikud talle tohterdamiseks kilekotiga medikamente, kus ühel tuubil peal aastaarv 1990. Selle andis ta toojatele kohe tagasi. Kambla kätte jäi Fastum-geel, mis aegus aastal 2014, ja tundmatu kompress, millel aegumistähtaeg 2009. Valge viina pudel oli juba varem lahti võetud ja sel põhjusel Kambla seda kasutada ei julgenud.
/nginx/o/2024/07/30/16256248t1h83f3.jpg)
Juuli esimesel päeval kutsus Kambla endale kiirabi, sest jalg oli põlveni paistes nagu puupakk. Kiirabi toimetas ta Pärnusse haiglasse, diagnoosiks kanna- ja jalapiirkonna liigeste ja sidemete nihestus. Haiglaravi ta ei vajanud, küll aga jalale puhkust ja valuvaigisteid.
Koera perenaine Merike Nagel ütles, et loom pääses välja kuuseheki ja aia vahelt. Ta jõudis öelda, et mingit abi Kambla vastu ei võtnud ja tema on oma ütlused politseile andnud, siis kõne katkes. Hiljem Nagel ajakirjaniku telefonikõnedele ega SMSile ei vastanud.
Juuli keskel esitas Kambla politseile juhtunu kohta avalduse. Seejärel käis tema juures piirkonnapolitseinik. Kambla pole rahul politsei reaktsiooniga. Talle jäi külaskäigust mulje, et korrakaitsjad õigustasid hoopis koera omanikku. Pärnu politseijaoskonna Pärnumaa piirkonnagrupi juht Tõnu Kivis põhjendas menetluse algatamata jätmist ja suulise hoiatusega piirdumist, et vahetult peale rünnakut ja hiljem koera omanikku külastades tuvastas politsei, et omanik asus kohe peale koera aiast välja pääsemist tegema parendusi, vältimaks niisuguste juhtumite kordumist, ning pakkus Kamblale hüvitist ja abi.
Juuli alguses veendusid korrakaitsjad, et omanikud olid paigaldanud elektrilise piirde, mis on seotud koera kaelarihmas oleva anduriga, ning olid soetanud aia kõrgemaks ehitamiseks vajalikud materjalid. "Juhtunu taga ei olnud meie hinnangul koera omaniku tahtlik tegevus ning ta on ette võtnud tegevusi, et juhtum korduda ei saaks, mistõttu ei ole väärteomenetluse alustamine koera omaniku karistamiseks kuidagi eesmärgipärane," rääkis Kivis.
Politsei möönis, et Kambla pöördus sama koeraga seonduvalt nende poole ka veidi üle aasta tagasi. Ka tol korral tegutses koera omanik kohe, et puudused kõrvaldada. Vahepeal ei ole keegi selle koera pidamise või käitumise tõttu politsei poole pöördunud.
Kambla olevat uurinud tema kodus käinud piirkonnapolitseinikult, kas korrakaitsjad saavad anda talle garantii, et kui ta sedasama, ühtlasi ainukest teed mööda Surju poodi või bussipeatusesse läheb, siis koer enam välja ei pääse. Politseinikud vastanud, et ei saa.
/nginx/o/2024/07/30/16256249t1h115e.jpg)
Kambla väitel viidanud politseinik, et kui ta kõnealuse koera peremehe peale kaebab, tekitab ta ise vastuseisu ja Kambla vastu hakatakse võitlema. Samuti hirmutanud politseinik, et kui ta kohtu poole pöördub, võib juhtuda, et tal tuleb endal kõik kohtukulud tasuda. Samuti norinud politseinik Kamblat, et kas ta oma koerte puhul teeb ikka alati kõike seaduslikult. Veel uurinud politseinik, kas Kambla sigaretid on ikka seaduslikud, kas Kambla ikka täidab arsti ettekirjutusi, äkki tal sellepärast jalg ei saagi terveks.
Kivise põhjenduse kohaselt võtab piirkonnapolitseinik inimestega suheldes alati palju laiema fookuse kui vaid ühe konkreetse probleemi lahendamine, et olla piirkonna turvalisust puudutavaga kursis.
Läinud neljapäeval käis Kambla Pärnu politseimajas, kus talle selgitati veel kord, miks koera omaniku suhtes menetlust ei algatatud. "Oleks ta hammustanud, siis oleks menetlema hakatud," sai ta selgituseks.
Kambla jalg on siiani pahkluuni turses ja valuvaigistit võtab iga päev vastu ööd, et saaks magada.