Suguhaiguste testimine võiks seksuaalselt aktiivsele inimesele olla elementaarne hügieenitoiming nagu hambapesu

Copy
Vereproovi võtmine HIV-testi jaoks aastate eest aktsiooni käigus Pärnu Keskuses.
Vereproovi võtmine HIV-testi jaoks aastate eest aktsiooni käigus Pärnu Keskuses. Foto: Urmas Luik

Seksuaalselt aktiivsele inimesele võiks HIVi või muude seksuaalsel teel levivate infektsioonide (STLI) suhtes enese testimine olla vaat et niisama elementaarne hügieenitoiming kui hambapesu. Paraku on nende proovide tegemine koroonapandeemia järel Eestis drastiliselt vähenenud.

Tänasest järgmise esmaspäevani toimub üleeuroopaline HIVi testimise nädal. Selle siht on tõsta teadlikkust HIVi ja muude suguhaiguste testimise olulisusest ning tuletada meelde, et testimine on seksuaalselt aktiivsete inimeste tervisliku eluviisi loomulik ja tavapärane osa.

Üldiselt inimesed ei leia, et HIV ja muud suguhaigused neid ohustaksid. Küll võib kõigil elus ette tulla, et suhe puruneb ja leitakse uus partner. Püsisuhet alustades on hea, kui mõlemad end HIVi ja ülejäänud suguhaiguste suhtes testiksid, sest tihti kulgevad need igasuguste haigustunnusteta. Nii võib kindel olla, et partnerid ei nakata teineteist teadmatusest. "HIVi ja teiste STLIde suhtes testimine peaks kuuluma iga seksuaalselt aktiivse inimese tervisekontrolli hulka," sõnas tervise arengu instituudi (TAI) uimastite ja sõltuvuste osakonna vanemspetsialist Iveta Tomera.

HIVi ja muude suguhaigustega võib nakatuda igaüks: see ei ole kindla seksuaalse orientatsiooni, rahvuse või rahvastikurühma seas leviv nakkus. HIV ja ülejäänud suguhaigused levivad kaitsevahenditeta vahekorra ajal, aga ka kokkupuutel nakatunud verega ning emalt lapsele raseduse ajal, sünnitusel ja rinnaga toitmisel.

HIV on pikaajaline, aeglaselt süvenev infektsioon, mis ei pruugi põhjustada mingeid kaebusi. Inimesed, kes ise ei tea oma nakatumisest, on potentsiaalsed nakkusallikad.


"Meie koolitajad õpetavad koolides seksuaalhariduse koolituste käigus, et parimat kaitset HIVi ja teiste STLIde eest pakub kaitsevahend seksuaalvahekorra ajal," lausus Eesti seksuaaltervise liidu president doktor Jaana Below. "Kondoom on ainus soovimatu rasestumise vastane vahend, mis kaitseb ka suguhaiguste eest. Kahjuks levib nii noorte kui täiskasvanute seas veel palju müüte ja eelarvamusi HIVi ja STLIde leviku kohta ning kardetakse või ei peeta vajalikuks ennast testida."


HIV on pikaajaline, aeglaselt süvenev infektsioon, mis ei pruugi põhjustada mingeid kaebusi. Inimesed, kes ise ei tea oma nakatumisest, on potentsiaalsed nakkusallikad. Testima peab kindlasti, kui on väiksemgi kahtlus HIVi või mõnesse muusse suguhaigusesse nakatumise suhtes. HIVi saab ravimitega vaos hoida ning õigeaegne haiguse avastamine ja ravi aitavad säilitada väga hea elukvaliteedi aastateks.

Euroopa Liidu riikide seas, kus HIVi testimise andmeid kogutakse, on Eesti üks kõrgema testimise tasemega riike. Koroonaviiruse leviku kõrgajal kehtestatud piirangud avaldasid aga testimisele mõju: 2020. ja 2021. aastal langes testide arv alla 200 000. Terviseameti andmetel tehti 2022. aastal Eestis 205 622 ja 2023. aastal 202 677 HIV-testi. Testimisaktiivsus on jätkuvalt madalam kui enne koroonaviiruse levikut.


HIV-testi saab teha HIVi testimis- ja nõustamiskabinettides, noorte nõustamiskeskustes, pere- ja eriarstide juures kõikjal Eestis. Testimis- ja nõustamiskabinettides saab peale HIVi lasta end testida B- ja C-hepatiidi ning süüfilise suhtes. HIVi nõustamis- ja testimiskabinettides ja noorte nõustamiskeskustes on test tasuta, ka neile, kel ravikindlustust ei ole. HIV-testi saab teha igal ajal, sealhulgas pärast käimasolevat aktsiooni.

Kus saab Pärnumaal HIV-testi teha?

HIV nõustamis- ja testimiskabinetid

Kabinet on avatud kõigile alates 16. eluaastast ja sõltumata ravikindlustuse olemasolust. Kabinetid asuvad kõikides suuremates linnades. Testimine on konfidentsiaalne (nime ei küsita) ja tasuta. Peale HIV saab lasta end tasuta testida B- ja C-hepatiidi suhtes.

Pärnu haigla

HIV-testi tüüp: HIV laboratoorne diagnoosimine ja kiirtest.

Ristiku 1, kabinet K240.

Tel 447 3388.

Avatud E 15–18, T 13–16, N 8–11.

Noorte nõustamiskeskused

Noorte nõustamiskeskused üle Eesti teenindavad kõiki kuni 26aastasi noori – ka neid, kel ravikindlustust ei ole. HIV-testimine noorte nõustamiskeskustes ei ole anonüümne, ent testi tulemusi teavad vaid arst ja testitav ise.

KLV arstikabineti noortekabinet

Malmö 19, Pärnu.

Tel 444 5362.

Pere- või eriarst

HIV-testi saab teha nii pere- kui ka kõikide eriarstide juures vastavalt vajadusele ja testimissoovitustele.

Andmed: TAI

Tagasi üles