Mis Pikarosse puutub, siis Helme arusaamist mööda on tema ainus poliitiline siht saada tagasi valitud.
Madisson on oma väljaütlemistes tasakaalukam. “Koit Pikaroga olen varem mõne korra kohtunud töises õhkkonnas, härra Kivimägit tean kui tegusat inimest,” sõnab ta.
Helmet on Madisson harjunud pidama oma võitluskaaslaseks, kellega tal mingeid konflikte pole olnud. “Ilmselt mõjutavad tema suhtumist minusse tema sektandikristlastest liidukaaslased (Eesti Kristlikust Demokraatlikust Erakonnast - toim), kellele minu isik paistab olevat vastumeelne,” pakub ta välja. “EKDE on teadupoolest väga Iisraeli-meelne partei, mina aga olen juudiriiki avalikult tauninud palestiinlaste vastase terrori ja palestiinlaste põletamise pärast valge fosforiga,” tunnistab Madisson, lisades, et tal on väga kahju, kui välispoliitikat segatakse kohaliku poliitikaga.
Veel valimisliite?
Ent mis seob valimisliite?
“Selge on see, et kõik valimisliidud soovivad saada protestihääli,” väidab Pikaro.
Või nagu Kivimägi täpsustab, on kõikide valimisliitude põhisõnum rahulolematus Pärnu linna juhtimisega viimasel neljal aastal ja soov laev õigele kursile juhtida. “Ilmselt on siin tegemist Pärnu eripära ehk sellega, kui madalale on siinse linnajuhtimise reiting langenud: vajadus alternatiivide järele on oluliselt suurem kui mujal Eestis,” mõtiskleb maavanem selle üle, miks ikkagi on Pärnus nii arvukalt valimisliite.
Valimisliitude paljususel on negatiivsed tahudki. Võib juhtuda, et linnavolikokku pääseb tavapärasest rohkem poliitilisi ühendusi. See raskendab koalitsiooni kokkuleppeid. “Süveneb kartus, et jällegi sõlmitakse valgust kartvaid diile,” kahtlustab Madisson.
Veel suurem probleem, mille Kivimägi välja toob, on see, et arvestatav hulk hääli läheb kaduma, kuna mitu valimisliitu või erakonda ei pruugi ületada viie protsendi künnist, jäädes volikogu ukse taha.
Teisalt, nagu Kivimägi loodab, suurendavad avardunud valikuvõimalused oluliselt valimisaktiivsust. “Mida rohkem erakondi-valimisliite osaleb, seda suurem ja mitmekesisem on valija valik,” nendib Kivimägi. Ja see, märgib Helme, on valijale ainult kasulik.
Veel on aega end valijale kasulikuks teha. Valimisliite võib registreerida 3. septembrini. Nii et kiirustage, kodanikud, vali-mind-mehed!