Audru kalafarmi kavandanud Taani ärimehed pöörasid tülli

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Karsten Ree.
Karsten Ree. Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Audrusse hiigelkalafarmi rajamise idee autor, Eestis tegutsenud Taani päritolu ärimees Thorben Gronkjaer Nielsen pöördus tülli Taani miljardäri ja projekti investoriks hakanud Karsten Reega, süüdistades viimast laimamises ja projekti üle võtmise kavatsuses.

Nielsen andis esmaspäeval Lyngby kriminaalkohtule Taanis üle avalduse kriminaalasja algatamiseks Ree suhtes, süüdistades teda laimu ja avalike valesüüdistuste levitamises Taani meedias, mille eest nõuab Reele aastapikkust reaalset vangistust, rahalist kompensatsiooni moraalse kahju eest summas viis miljonit Taani kroon ja valesüüdistuste ümberlükkamist Taani ajakirjanduses.

Ree väitis Nielseni äripartneri Alar Oppari teatel selle aasta 23. septembri Taani äriväljaandes Børsen, et Nielsen on võltsinud mullu 27. veebruaril sõlmitud kavatsuste protokollides tema allkirja.

Thorben Nielsen, Karsten Ree Holding ja kalafarmi projekti vedanud praeguseks pankrotistunud Fjordfresh Holding AS sõlmisid mullu veebruari lõpus kaks kavatsuste protokolli, millega lepiti kokku Audru kalafarmi investeeringu teostamiseks aktsionäridepoolne omakapitali rahastamine ja aktsiate jaotus.

Fjordfresh Holdingu 33,4protsendise osalusega kaasaktsionär, Šveitsi firma FGBW Finanz AG esindaja Franco G. Bianchi palus tänavu oktoobri lõpus Reel kinnitada või ümber lükata Børsenis ilmunud süüdistus. Ree saatis möödunud nädala kolmapäeval vastuse, kus ta kinnitas, et nimetatud kavatsuste protokollides olevad allkirjad kuuluvad talle. Samas keeldus ta esitatud laimu avalikult meedias ümber lükkamast.

Nielsen selgitas kohtule tehtud avalduses Ree võimalikke motiive. Oppari teate kohaselt võis valesüüdistuste esitamiseks olla soov taganeda protokolliga võetud 39,2 miljoni euro suurusest kohustusest Audru kalafarmi investeeringu näol. Kohus sai Oppari teatel tõendid selle kohta, et Ree soovis Fjordfresh Holdingu pankroti esile kutsuda, et distantseerida sel viisil investeerimisprojekt käimaolevast kriminaalasjast ja võtta projekt üle pankrotivara väljaostmise abil.

Ree asus kavandatud hiigelkalafarmi ühe investorina ise tänavu suvel firmat juhtima ning andis septembri alguses sisse Fjordfresh Holdingu pankrotiavalduse. Kohus kuulutas ettevõtte pankrotistunuks.

Kalafarmi projekti vedasid varem Fjorddfresh Holdingu juhatusse kuulunud Nielsen ja Oppar, kes on saanud Eestis kriminaalsüüdistuse seoses pistisekahtlusega. Oppar oli enne kalafarmi projekti sisenemist põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi poliitiline nõunik.

Kalafarmi investeerimisotsus lükkus pidevalt edasi, väidevalt just Nielsenile, Opparile ja ettevõttele esitatud kahtlustuste, hiljem süüdistuste tõttu.

Kui kalafarmi kavandanud Fjordfresh Holdingut vedasid veel Nielsen ja Oppar, kavandasid nad investeeringuga edasiliikumiseks kolme stsenaariumi. Ühe kohaselt oleks pidanud investor võtma kriminaalasjast tulenevad riskid ning jätkama sama ettevõtte kaudu, teisel juhul oleks investorid end kriminaalasjast distantseerinud viies varad ja kohustused teise firmasse ning ühe variandina oleks investorid loobunud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles