E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Seederi eksnõuniku süüasja osaliseid end süüdi ei tunnistanud

BNS
Facebook Twitter
Comments
Alar Oppar
Alar Oppar Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Harju maakohtus käivitus pistisesüüdistuse saanud põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi endise poliitilise nõuniku Alar Oppari, Taani kalaärimehe Thorben Gronkjaer Nielseni ja viimasega seotud OÜ FjordFresh Holdingu protsess, mille osalised end süüdi ei tunnistanud.

Oppar kinnitas pärast süüdistuse avaldamist, et ei ole süüdi mõjuvõimuga kauplemises ja Nielsenilt ning ärimehe firmalt pistise võtmises, nagu on kirjas süüdistuses. Nielsen ja juriidilise isikuna kohtu alla antud FjordFresh Holding kinnitasid, et ei tunnista end süüdi Opparile pistise andmises.

Kohus arutab Oppari süüasja veel novembris ja detsembris.

Kaitsepolitsei uurimisandmetel sai põllumajandusministri nõunikuna töötanud Oppar FjordFresh Holdingu juhatuse liikmelt Nielsenilt vara ja muud soodustust. Vastutasuks lubas Oppar, et kasutab ebaseaduslikult oma tegelikku ja eeldatavat mõju seadmaks asju nii, et põllumajandusministeeriumi ametnikud tegutseksid taanlase ja tema firma huvides.

Oppar tegutses uurimisandmetel Nielseni kasuks ka Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu liikmena, kusjuures tema pädevuses oli osaleda sihtasutuse tegevuse kavandamisel ja kinnitamisel, sealhulgas tagatiste abikava kinnitamisel, rahastamistaotluste läbivaatamisel ja rahuldamisel.

Oppar sai Nielsenilt taas vara ja varalisi soodustusi vastutasuna selle eest, et ta initsieeris, propageeris ja toetas MESis riigi garantiiga laenude andmist, samuti riigi poolt garanteeritavate laenusummade suurendamist ning pidi osalema Nielseniga seotud ettevõtete rahastamistaotluste, sealhulgas laenu- ja garantiitaotluste läbivaatamisel ja otsustamisel.

Uurimisandmetel sai Oppar ebaseadusliku soodustusena 400 000 krooni intressivaba laenu, samuti 531 000 krooni nõustamisteenuste ettemaksuna ja töökoha ning osaluse FjordFresh Holdingus.

Kuriteoepisoodid leidsid aset 2007. aasta sügisest 2008. aasta kevadeni. Kaitsepolitseinikud pidasid Oppari 48 tunniks kinni 2008. aasta septembris.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles