Päästeameti peadirektor: Kliendid tõstavad kassas häält suitsuvorsti hinna pärast, aga lähevad rahulikult mööda evakuatsiooniuksest, mille ette on kuhjatud kaubakastid

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Päästeamet käib aeg-ajalt kaubandusettevõtetes kontrollimas, kas evakuatsiooniteed on vabad. Foto on illustreeriv.

FOTO: Urmas Luik

Kaks nädalat tagasi hukkus Venemaal Kemerovos kaubanduskeskuse põlengus üle 60 inimese. Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu loodab, et Eestis pole samalaadne ohvriterohke õnnetus võimalik.


Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu tegi hiljutise õnnetuse järel avaliku pöördumise.

"25. märtsil puhkes Venemaal Kemerovo linnas kaubanduskeskuses põleng, milles hukkus üle 60 inimese. Minu käest on pärast seda korduvalt küsitud: kas selline asi on Eestis võimalik? Ma loodan, et ei ole.

Head kaupmehed!

Kemerovo kaubanduskeskuse põleng ei tohi korduda kuskil, seda enam ei tohi midagi sellist juhtuda Eestis. Just sinul on võimalik seista selle eest, et Eestis ei jääks ükski inimene evakuatsiooniukse ette laotud kaubakastide pärast tulelõksu või et alarm ei hakka tööle, kuna hoolduse pealt sai veidi kokku hoitud.

Eestis on kehtestatud nõuded, mille järgimine aitab õnnetusi ennetada – olgu need siis enesekontrolli aruanded, ehituslikud nõuded või tuleohutusseadeldiste nõue. Need nõuded ei ole mõeldud täitmiseks päästeameti pärast, vaid selleks, et kaubanduskeskuses oleks inimestel turvaline, julge ja hea olla.

Olukorda võib võrrelda koolis õppimisega. Kas koolis õpitakse õpetaja või iseenda pärast? Ostjad on sinu külalised, kelle eest sa pead igati hoolt kandma. Inimesed, kes tulevad sulle külla, peavad sinu juurest lahkuma tervelt ja õnnelikult. Nad on usaldanud sinu kätte nii enda kui oma laste elu ja tervise.

Sinu kohustus on rääkida oma maja töötajate ja keskuses tegutsevate kaupluste, kinode, mängunurkade töötajatega ja selgitada neile, miks on oluline teada, kuidas toimub evakuatsioon või miks ei tohi hoida kaubakaste uste ees. Ja veel olulisem on seda kõike neilt nõuda.

Head ostjad, keskuste külastajad!

Inimestel on komme asju eeldada. Eeldatakse, et asjad töötavad, et poe mängunurgas lapsi jälgiv neiu oskab anda esmaabi või teab, kuidas ja millal peaks lapsed keskusest evakueerima. Samuti on levinud mõtlemine „Eestis see küll juhtuda ei saa ja minuga seda kindlasti kunagi ei juhtu“.

Kummalisel kombel tõstavad kliendid häält, kui kassas selgub, et suitsuvorstile ei kehtigi enam soodushind, aga lähevad rahulikult mööda evakuatsiooniuksest, mille ette on kuhjatud kaubakastid.

Hea klient, ole nõudlik ja tähelepanelik! Tunne huvi, kus on keskuses evakuatsiooniuksed! Kui kuuled, et alarm on hakanud tööle, lõpeta ostmine ja lahku hoonest. Homme saab ka poodi minna, aga ainult siis, kui elus oled. Jäta meelde: kuuldes alarmi, lähen välja. Alati.

Kui tuleohutusteemast räägitakse, tuleohutusseadmed on töökorras-hooldatud, evakuatsiooniteed on vabad ja nii personal kui ostjad teavad kuidas käituda, on tõenäosus, et midagi Kemerovo õnnetuse sugust Eestis juhtub, väga väike. Õnnetus on sel juhul varakult avastatud, inimesed majast päästetud ja päästjad saavad kiiresti alustada oma töö – päästmisega. Õnnetust pole võimalik päästmisega ära hoida.

Ennetame õnnetusi, päästame inimelusid ja vara, igaühe abiga."

Tagasi üles