Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk

Maksuekspert soovitab Airbnb tulu deklareerida.

FOTO: Sille Annuk

Maksu- ja tolliamet sõlmis Airbnb-ga detsembris lepingu, mis muudab renditulu deklareerimise lihtsamaks, kuid mitte automaatseks. Ettevõtluskõrgkooli Mainor maksuõppejõu Janus Paurmani sõnutsi tundub paljudele ekslikult, et Airbnb-ga teenitud tulult maksu maksmine on vabatahtlik, see oletus võib aga kurjalt kätte maksta.

Paurmani sõnade kohaselt läks maksuameti sõlmitud lepingu kommunikatsioon nihu, sest kõlama jäi mõte, nagu oleks Airbnb ja muudelt majutusvahenduse platvormidelt teenitud tulu deklareerimine valikuline. Tgelikult on vabatahtlik ainult andmete automaatne edastamine. “Pole saladus, et palju Airbnb kasutajaid jätab tulu deklareerimata lootuses, et maksuametil pole nii palju ressurssi, et kõiki kontrollida,” rääkis Paurman.

Maksuameti hinnangul on kogu üüritulu maksuauk 20 miljonit eurot aastas. “Kui käest kätte korteri üürimist on keeruline tõendada, siis elektroonse platvormi kaudu tehtud maksed on väga selgelt näha ja mingit käsitsi kontrolli ei peaks tegema,” ütles Paurman.

“Kõigile pooltele oleks selgem ja lihtsam, kui Airbnb andmed saadetaks kohustuslikus korras otse maksuametile, nagu näiteks palgatulu. Tehniliselt mingit takistust pole ja riik saaks sellest valdkonnast automaatselt täieliku ülevaate ja ka parema maksulaekumise,” põrutas Paurman.

Kuigi praegu tekib tunne, et midagi ei juhtu, kui Airbnb tulu deklareerimata jätta, ei soovita Mainori õppejõud seda kindlasti teha. “Kõigi maksete ajalugu on elektroonselt olemas ja maksuamet saab need iga aeg läbi vaadata. Siis tuleb aga takkajärgi juba ära maksta kogu summa koos trahvidega,” hoiatas ta.

Tagasi üles