R, 30.09.2022

Pernova kutsub keelekümblusele

Annika Kuusik
, reporter
Pernova kutsub keelekümblusele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Keelekümbluslõimingu perepäev toimub Pernova hariduskeskuses 15. veebruaril. (Pilt on illustratiivne.)
Keelekümbluslõimingu perepäev toimub Pernova hariduskeskuses 15. veebruaril. (Pilt on illustratiivne.) Foto: Ants Liigus

Pernova hariduskeskus kutsub Pärnu peresid 15. veebruaril keelekümbluslõimingu perepäevale.

Perepäeva sihtrühma kuuluvad Pärnu linna lapsed ja nende pered, kes ei kõnele eesti keelt emakeelena. Ettevõtmise eesmärk on projektijuht Daisi Lorentsi sõnutsi luua eesti keelt emakeelena mitterääkivatele lastele ja nende vanematele olukord, kus  neid innustatakse kasutama eesti keelt. Õppimine toimub töötubades:  keeleõpe käib huvitegevuse laudu.

”Õppekeelest erineva emaleelega õpilane peab toime tulema kolmekordse kohanemisega. Esmalt keeleline, siis võõras sotsiaalne ja füüsiline keskkond, kus on nii kirjutatud kui kirjutamata reeglid, ja kultuuriline kohanemine,” põhjendas Lorents, miks on tulemuslik just sel viisil keelt omandada.

2018. aasta sügisel avas Pernova hariduskeskus viis keelekümbluse põhimõttel töötavat huviringi. Eraldi keelekümbluse töötoad hakkavad pärast perepäeva toimuma korra kuus täiskasvanutelegi.

Projekti rahastab Pärnu linnavalitsus ja osalemine on tasuta, kuid soovijail tuleks end eelregistreerida.

Keelekümbluslõimingu esimeses projektis 2017. aastal Tammsaare kooliga osales 70 õpilast. Tammsaare koolist antud tagasiside oli Lorentsi sõnutsi väga positiivne. 

Mullu sügisel toimunud kümbluses osales seitse Tammsaare kooli keelekümblusklassi, kokku 121 õpilast. Sel korral kaasatakse Kellukese ja Tralli lasteaedki.

“Mõlemad projektid on näidanud, et teeme õiget asja. Kaasates lasteaiad, kus töötavad keelekümbluse põhimõtetel töötavad rühmad, julgustame lapsevanemaid valima lastele kooli, kus on keelekümblusklassid ja näidata osalejatele võimalust huviharidusega koos omandada eesti keel,” ütles Lorents.

Märksõnad
Tagasi üles