Galerii: Sütevaka õpilased väitlesid hinnatõusu üle

Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi õpilased väitlesid Eesti Panga ja Eesti väitlusseltsi koostöös toimunud debatil, kas hinnatõus on majandusele kasulik või kahjulik.

Debati juhatasid sisse Eesti Panga asepresidendid Madis Müller ja Ülo Kaasik. Nad rääkisid sellest, miks keskpangad esialgu loodi, kuidas keskpank rahapoliitikat kujundab ja milline on selle mõju inimestele. Seejärel esitasid oma argumendid hinnatõusu kasulikkuse ja kahjulikkuse kohta Sütevaka humanitaargümnaasiumi õpilased Tom Suiste ja Kristjan Lossmann 12. klassist, Karin Malm 11. klassist ja Ellinor Sutt 9. klassist.

Mülleri sõnutsi oli debati eesmärk kutsuda koolinoori kaasa mõtlema ja aru saama sellest, kuidas majanduses hinnad kujunevad ja kuidas keskpank raha väärtust hoiab.

„Inimestele üldiselt ei meeldi, kui hinnad tõusevad liiga kiiresti. See ei meeldi ka keskpangale. Eesti Panga üks olulisemaid eesmärke ongi tagada, et raha väärtus säiliks ja euroala hinnatõus oleks kontrolli all,“ selgitas Müller väitluse teemavalikut.

Pärnu väitlusklubi juhendaja Siim Ruuli sõnade kohaselt on väitlus hästi oluline oskus, mille võiksid omandada kõik õpilased.

„Paratamatult tuleb meil kõigil osata oma mõtteid põhjendada, aga ka kuulata ja mõelda, mida teistel öelda on. Eriti tähtis on see majandusteemade puhul, sest nii hinnad kui hinnatõus mõjutavad ju kõige otsesemalt igaühe elu,“ seletas ta.

Ruul lisas, et samal ajal nõuavad need teemad rohkem süvenemist ja seoste mõistmist.

„Tihti on majandusteemad õpilastele hirmutavad, sest kõik tundub nii keeruline. Eakaaslastest väitlejad aitavad teema neile selgemaks teha,“ lausus Ruul.

Tagasi üles