Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
parnu

Alevi kalmistul meenutatakse vabadussõjas võidelnuid

Pärnus Alevi kalmistul meenutatakse vabadussõjas võidelnuid. FOTO: Urmas Luik

Sel reedel, 3. jaanuaril mälestatakse kõikjal Eestis vabadussõjas Eesti omariikluse eest võidelnuid. Pärnus toimub mälestusüritus Alevi kalmistul.

Vabadussõjas langenute ausamba juures kell 10.30 algava mälestustseremooniaga meenutatakse 3. jaanuaril 1920 Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel kehtima hakanud vaherahu.

Mälestusüritusel osalevad Kaitseliidu Pärnumaa maleva, Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonna, Pärnumaa noorkotkaste ja kodutütarde, kaitseväe toetuse väejuhatuse ning Eesti lipu seltsi esindajad.

Pärnu linnavalitsuse esindajana asetab ausamba jalamile pärja linnapea Romek Kosenkranius.

Eesti hümni esitab tseremoonial Pärnu kunstide maja poistekoori laulja ja solist Märten Mägi, tema juhendaja on Evelin Mei.

Vabadussõda algas 28. novembril 1918, mil Nõukogude Vene väed tungisid üle Narva jõe ja hõivasid 1919. aasta alguseks märkimisväärse osa Eestist. Loomisjärgus Eesti armee, mida toetasid Soome ja mitme teise maa vabatahtlikud, suutis vastase rünnakud peatada ja tõrjuda. 1919. aasta märtsist oli peaaegu kogu eestlaste asuala taas Eesti Vabariigi kontrolli all ning ka edasistes lahingutes ei suutnud Punaarmee Eesti sõjaväe ja rahva vastupanu murda.

Relvad vaikisid 3. jaanuaril 1920 kell 10.30, mil jõustus Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel 31. detsembril 1919 sõlmitud vaherahu. Kuu hiljem, 2. veebruaril kirjutati Tartus alla rahulepingule ja vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

Eesti kaotas sõjas 6275 inimest, neist 3588 otseses lahingutegevuses.

1920. aastatel sai alguse traditsioon pidada iga aasta 3. jaanuaril relvarahu kehtima hakkamise hetkel vaikuseminutit, austamaks vabadussõjas võidelnud eestlasi ja välismaalasi.

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva, 3. jaanuari on riigikogu kuulutanud lipupäevaks.

Tagasi üles
Back