iDeal kampaania

Presidendi teenetemärgi pälvib neli pärnumaalast

Riiklikud teenetemärgid.

FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/EMF

Pärnumaalastest pälvivad teenetemärgi naiste tugikeskuse juht Margo Orupõld, näitlejad-lauljad Mihkel Smeljanski ja Jüri Vlassov ning perearst ja hoolekande edendaja Ülle Alanurm.

Smeljanski ja Vlassov pälvivad Valgetähe V klassi, Orupõld Punase Risti III klassi ja Alanurm Punase Risti IV klassi teenetemärgi.

Vabariigi President annab teenetemärgid üle 21. veebruaril Noblessneri valukojas Tallinnas.

Riigipea allkirjastas teenetemärkide otsuse digitaalselt Antarktikas purjelaeva Admiral Bellingshausen pardal. President Kaljulaid on seal töövisiidil, kus osaleb Eesti Meremuuseumi ja MTÜ Thetis korraldatud ekspeditsioonil, mis on pühendatud Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamisele.

President Kersti Kaljulad allkirjastas teenetemärkide otsuse digitaalselt Antarktikas purjelaeva Admiral Bellingshausen pardal. Kaljulaid on seal töövisiidil, kus osaleb Eesti Meremuuseumi ja MTÜ Thetis korraldatud ekspeditsioonil, mis on pühendatud Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamisele.

FOTO: Timo Palo/presidendi Kantselei

Margo Orupõld on ettevõtja ja Pärnu naiste tugikeskuse juht. Ta toetab lähisuhtevägivalla all kannatanud naisi ja pingutab, et perevägivallast kõneldaks meedias, riigiasutustes, võimukoridorides.

2017. aastal nimetati Orupõld Pärnu aasta naiseks. Samuti esitas Eesti ettevõtlike naiste assotsiatsioon ta mullu aasta naise tiitli nominendiks.

8. märtsil 70aastaseks saav Mihkel Smeljanski on sündinud Haapsalus, aga koolis käinud Pärnumaal. 1968. aastal alustas ta Endlas teatritööd lavatöölisena. Kuna ta oli juba lapsena mänginud ka lavastuses, oli tal tõsisem huvi näitlemise vastu ja järgnesid õpingud Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedris.

Jüri Vlassovit ja Mihkel Smeljanskit teab pea iga eestimaalane Kuldse Trio järgi.

FOTO: Lilli Tölp

Näitlejana töötas Smeljanski Pärnu teatris aastail 1974–1990, hiljem on olnud vabakutseline, pidades Saaremaal turismitalu. 1974. aastast on ta laulnud ansamblis Kuldne Trio.

Jüri Vlassov on sündinud jüripäeval ehk 23. aprillil 1948. aastal Pärnus ja kodulinnale senini truuks jäänud. Teatrikarjääri alustas ta 1969. aastal Endla teatris lavatöölisena. 1974. aastal võeti ta näitlejapalgale ja järgneva 40 aasta vältel mängitud rollide nimistu äratab aukartust.

Mihkel Smeljanski ja Jüri Vlassov Kuldse Trio juubelituuril.

FOTO: Dmitri Kotjuh

1974. aastal asutas Vlassov kolleeg Smeljanskiga legendaarse bändi Kuldne Trio, mille 45. aastapäeva tähistati sõprade ja aastate jooksul ansamblis kaasa löönud artistidega Pärnu Vallikäärus.

Vlassov on kahel korral rahvasaadikuna kodulinna eest hea seisnud Pärnu volikogus ja osalenud 2007. aastal riigikogu valimistel, kus kogus 1877 häält.

Surju perearst Ülle Alanurm.

FOTO: Mailiis Ollino

Surju tervisekeskuse perearst ja kohaliku hooldekodu Videvik juhataja Ülle Alanurm on töötanud Surjus tohtrina 34 aastat. Ta on hoolitsenud selle eest, et tervisekeskuses oleks kasutada esmasteks uuringuteks vajalikud meditsiiniseadmed.

Surju kandi inimesed peavad oma tohtrist väga lugu, sest tal jätkub pingelisemalgi ajal tahtmist kuulata inimeste muresid, anda nõu.

Maa-arsti kogemusele tuginedes on Alanurm arvamuse öelnud maakondlikes tervishoiuteenuste arengutoimkondades ja terviseedenduse kavandamisel.

Põhitöö kõrvalt juhendab Alanurm koduvalla rahvatantsurühma ja keerutab jalga Tahkuranna valla naisrahvatantsurühmas.

President Kersti Kaljulaid alustas mullu juunis visiiti Saarde vallas Surju hooldekodust, kus Alanurm tegi riigipeale ringkäigu veel iseseisva Surju valla ajal nõukogudeaegsest saunast ümber ehitatud ja hubaselt sisustatud hoones.

2011. aastal pälvis Alanurm Pärnumaa kõrgeima autasu – vapimärgi.

Teenetemärkide saajad 2020:

Riigivapi III klass

  • Ardo Hillar Hansson – Eesti Panga endine president

Valgetähe III klass

  • Martin Järveoja – autosportlane
  • Siim Valmar Kiisler – ÜRO keskkonnaassamblee president 2018–2019
  • Enn Lust – keemik, akadeemik, Tartu Ülikooli professor
  • Maarjo Mändmaa – hoolekande edendaja, endine riigiametnik
  • Lavly Perling – endine riigiprokurör
  • Kristjan Port – ausa spordi edendaja, tervise- ja sporditeadlane, Tallinna Ülikooli professor
  • Ott Tänak – autosportlane

Valgetähe IV klass

  • Kaarel Aluoja – hariduse ja kohaliku elu edendaja Järvamaal
  • Andres Alver – arhitekt, Eesti Kunstiakadeemia professor
  • Ruth Annus – e-residentsuse arendaja, riigiametnik
  • Lille-Astra Arraste – rahvatantsutraditsiooni hoidja
  • Kalle Elster – heategevuse edendaja, ettevõtja
  • Argo Ideon – ajakirjanik
  • Andrei Ivanov – kirjanik
  • Ülle Juht – kohaliku elu edendaja Valgamaal
  • Heli Jürgenson – koorijuht
  • Vahur-Üllar Kersna – teleajakirjanik
  • Paavo Kivine – spordiajakirjanik ja kirjastaja
  • Rainer Kivisäk – riigiametnik
  • Enn Kose – teatrielu edendaja Viljandimaal
  • Leev Kuum – majandusteadlane
  • Kuldar Leis – ettevõtluse edendaja
  • Toomas Liiva – prokurör
  • Hellar Lill – sõjaajaloo tutvustaja ja uurija
  • Urmas Lips – mereteadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
  • Liivi Loide – kohtunik
  • Peeter Perens – koorijuht, laulupeotraditsiooni hoidja
  • Jaanus Peri – ettevõtja, kohaliku elu edendaja Tartumaal
  • Ülar Ploom – tõlkija
  • Otto Richard Pukk – ettevõtluse edendaja
  • Enel Pungas – rahvastikutoimingute arendaja, riigiametnik
  • Anneli Rants – keelekümbluse edendaja
  • Triin Soone – lastekirjanduse tutvustaja
  • Tanel Toom – režissöör ja stsenarist
  • Alfred Vassilkov – ettevõtja
  • Juhan Viise – ettevõtja, kohaliku elu edendaja Lääne-Virumaal
  • Ahto Vili – põllumajanduse edendaja

Valgetähe V klass

  • Ljubov Agapova – näitleja
  • Juhan Anupõld – noorte spordi edendaja
  • Ene Ehrenpreis  – koduloouurija
  • Anneli Helmann – kohtutõlk
  • Els-Reet Himma – laulja
  • Nikolai Järveoja – orienteerumisspordi edendaja
  • Ene Järvik – koorijuht ja muusikaõpetaja
  • Peeter Jürgens – näitleja
  • Margus Konnula – kirjanik ja tõlkija, võro kultuuri hoidja
  • Ilma Krenstrem – eesti keele hoidja Abhaasia piirkonnas, õpetaja
  • Piret Kriivan – raadioajakirjanik, eesti keele ja kultuuri hoidja
  • Olga Kublitskaja – käsitöötraditsiooni hoidja
  • Jüri Kulasalu – kultuurielu edendaja Tartus
  • Merike Kull – liikumise harrastuse hoidja
  • Krista Kumberg – raamatukoguhoidja, lastekirjanduse tutvustaja
  • Harry Kõrvits – näitleja ja muusik
  • Urve Landers – eestluse hoidja Prantsusmaal
  • Raili Lao – õpetaja, füsioterapeut
  • Toomas Lasmann – dubleerija
  • Asta-Virve Libek  – sordiaretaja
  • Ruuda Lind – eripedagoog
  • Rein Luning – eestluse hoidja Ameerika Ühendriikides
  • Marju Länik – laulja
  • Reeli Mišiniene – logopeed
  • Karmo Männik – põllumajandusettevõtja
  • Kuno Männik – teedeinsener, teehoiu edendaja
  • Tõnu Naissoo – helilooja ja muusik
  • Viive Noor – kunstnik
  • Ago Pajur – ajaloolane
  • Marget Pähkel – rahandusspetsialist, riigiametnik
  • Ahto Raudoja – kohaliku elu edendaja Setomaal
  • Leon Reitsak – maadlustreener
  • Harda Roosna – kohaliku ajakirjanduse hoidja Hiiumaal
  • Vadim Rõvlin – vähemusrahvuste koostöö korraldaja
  • Jorma Sarv – EV100 välisprogrammi vedaja
  • Mihkel Smeljanski – näitleja ja laulja
  • Tatjana Šor – ajaloouurija ja -talletaja
  • Kristiina Tambets – geeniteadlane
  • Tarmo Tiisler – spordiajakirjanik
  • Tanel Tuuleveski – alpinist ja polaarrändur
  • Lehte Tuuling – alushariduse ja õuesõppe edendaja 
  • Jüri Vlassov – näitleja ja laulja
  • Jüri Voodla – rahvaspordi edendaja

Valgetähe medal

  • Aare Arand – raudteelane

Eesti Punase Risti II klass

  • Ruth Kalda – peremeditsiini edendaja, Tartu Ülikooli professor
  • Riin Kullaste – veredoonorluse edendaja

Eesti Punase Risti III klass

  • Margo Klaos – laiapindse riigikaitse edendaja, päästeametnik
  • Mare Lintrop – radioloog
  • Margo Orupõld – lähisuhtevägivalla ohvriabi edendaja, ettevõtja
  • Erika Saluveer – psühhiaater
  • Piret Veerus – naistearst, kriisiabi edendaja

Eesti Punase Risti IV klass

  • Ülle Alanurm – perearst, hoolekande edendaja
  • Piret Aus – erivajadustega inimeste abistaja, kultuurikorraldaja
  • Konstantin Borzenkov – vereandja
  • Kai Kimmel – proviisor
  • Marina Sidorova – ämmaemand, kriisiabi korraldaja
  • Joosep Vaikma – vereandja

Eesti Punase Risti V klass

  • Arvo Ausin – vereandja
  • Liivi Laos – hingeabi edendaja
  • Luive Merilai – hingeabi edendaja
  • Gunnar Pae – vereandja
  • Aivo Poolak – vereandja

Kotkaristi II klass

  • Indrek Sirel – Kaitseväe juhataja asetäitja, kindralmajor

Kotkaristi IV klass

  • Aron Kalmus – tegevväelane, kolonel
  • Valdo Kraam – kaitsepolitseiametnik
  • Andres Ratassepp – kaitsepolitseiametnik

Kotkaristi V klass

  • Igor Milovidov – politseiametnik, politseikapten
  • Jaanus Peet – politseiametnik, politseileitnant
  • Ege Ülend – politseiametnik, politseimajor

Kotkaristi raudrist

  • Enno Ottis – kaitseliitlane, vanemseersant

Maarjamaa Risti III klass

  • Nicholas Bryan Gurr – julgeolekualase koostöö edendaja, Ühendkuningriik
  • Normunds Mežviets – Eesti-Läti koostöö edendaja
  • Christopher Painter – küberjulgeolekualase koostöö edendaja, Ameerika Ühendriigid

Maarjamaa Risti IV klass

  • Lars-Eric Boreström – Eesti aukonsul Göteborgis, Rootsi

Maarjamaa Rist V klass

  • Frédéric Guiraud – Eesti toetaja Prantsusmaal
  • Mónica Segesdi – tõlkija, eesti kultuuri vahendaja Ungaris
Tagasi üles