Murrang jäätmekogumises: pakendikonteinerid saavad ühtsed kleebised

Meelis Kalme
Copy
Eesti Pakendiringlus, Tootjavastutusorganisatsioon ja Eesti Taaskasutusorgansiatsioon korraldavad Eestis pandita pakendite kogumist ja taaskasutusse suunamist.
Eesti Pakendiringlus, Tootjavastutusorganisatsioon ja Eesti Taaskasutusorgansiatsioon korraldavad Eestis pandita pakendite kogumist ja taaskasutusse suunamist. Foto: Tairo Lutter

OÜ Eesti Pakendiringlus, OÜ Tootjavastutusorganisatsioon ja MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon leppisid kokku ühiste konteinerkleebiste suhtes. Eesmärk on lihtsustada tarbijatel pakendite sortimist.

“Ühtsete kleebiste kujundamise eesmärk oli muuta pakendijäätmete üleandmine lihtsamaks ja sildid paremini arusaadavaks,” märkis Tootjavastutusorganisatsiooni juhatuse liige Kristiina Dreimann pressiteate vahendusel. “Igal kogutaval jäätmeliigil on oma värv, ikoon ja tekst. Papp- ja paberpakendi konteinerile viitab kleebise sinine värv, klaaspakendi konteinerile roheline ning plast- ja metallpakendeid kogutakse koos ja sellele viitab kleebise kollane.”

Punktides, kus majanduslikult mõistlikum on koguda kõiki pakendeid ühte konteinerisse, on sellel siiski kõigi kolme pakendiliigi kleebised. Pikas perspektiivis peaks sama kogumis- ja siltide süsteem laienema kõikjale, kus pakendeid ära anda saab: avalikud ruumid, haridusasutused, väliüritused.

“Uue valemiga arvutatud jäätmete ringlussevõtt päästab meid 2020. aastal küll prügitrahvist, kuid on selge, et arvutusmetoodika muutmine ei suurenda jäätmete sorteerimist,” rääkis Pakendiringluse tegevjuht Alder Harkmann.

“On oluline, et Eesti riik ja Eesti inimesed sorteeriksid rohkem jäätmeid, sest liigiti kogutud jäätmed on eeldus, et materjale on võimalik ringlusesse võtta. Samuti peame täitma Euroopa Liidu riigina kohustust võtta 2025. aastaks ringlusse vähemalt 65 protsenti ja 2030. aastaks 70 protsenti pakenditest.”

Eesti Pakendiringlus, Tootjavastutusorganisatsioon ja Eesti Taaskasutusorganisatsioon korraldavad Eestis pandita pakendite kogumist ja taaskasutusse suunamist. Konteinereid on kolme ühenduse peale kogu riigis umbes 6000.

Uued jäätmekonteinerite selgitavad kleepsud.
Uued jäätmekonteinerite selgitavad kleepsud. Foto: OÜ Pakendiringlus
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles